88 Er waren wel bijzondere scholen, maar daarmee bedoelde men scholen van stichtingen ('t Nut, een weeshuis) of particuliere scholen zoals kostscholen en zgn. Franse scholen, die niet uit de openbare kas betaald werden (en dus veel duurder waren!). Tenslotte waren er Franse scholen die door de gemeente gesubsidieerd werden, soms in de vorm van (gedeeltelijke) salariëring soms door het beschikbaar stellen van een gebouw. Het schoolgeld was uiteraard hoger dan op de "gewone" Nederduitse school (die kosteloos was voor kinderen der armen). Franse school Ook in Den Helder was zo'n Franse school, die bezocht werd door kinderen uit de kleine midden stand en iets hogere kringen. Er werd meestal veel meer gegeven dan wat extra Frans. Dit schoolty pe was de voorloper van de HBS (uit 1963) met alle moderne talen, geschiedenis, aardrijkskunde, biologie, wis- en natuurkunde. Bevoegde onderwijzers Van onderwijzers aan een Franse school werd sinds 1821 verlangd dat ze in het bezit waren van een bevoegdheid van de tweede rang. In totaal waren er vier rangen: de vierde (laagste gaf aan dat de onderwijzer kon lezen, schrijven en rekenen. Een onderwijzer van de derde rang had bovendien eni ge kennis van de Nederlandse taal, die van de tweede rang had meer taalkennis en had tevens aard rijkskunde en geschiedenis gestudeerd, en die van de eerste óók wis- en natuurkunde. Voor kennis van de moderne talen werden door de overheid geen eisen gesteld. In de praktijk waren er echter - vooral aan de wat duurdere scholen - die deze talen uitstekend beheersten! De opleiding van de eerste onderwijzers vond plaats in de praktijk, aangevuld door avondstudie o.l.v. het hoofd der school. Zodra de "kwekelingen" enig produktief werk leverden (pennen snijden, een lesje laten lezen) kre gen ze enige vergoeding, meestal niet meer dan f 100,- per jaar. Als ze hun vierde rang bereikt had den en een aanstelling als ondermeester kregen, ontvingen ze een "salaris" dat meestal niet veel hoger lag dan f 200,- per jaar. Daar stak de Franse schoolhouder Pieter Rijkers dan torenhoog bovenuit met (in 1837) een jaartrac- tement van f 800,- (en tien stuivers per Franse brief).

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 23