83 konijnen betaalde men f 0,25, voor honden f 0,50. Deze dieren, dikwijls met een verwijsbriefje van de veearts, werden aan de achterzijde, tegenover de Pieter Quantstraat, vergast. Katten boven door de kleine deur, honden onder door de grotere deur. Aan dezelfde poort moest men wezen om cokes te kopen. Meestal huurde men hiervoor een handkar bij de brugwachter groenteman Van Os op de hoek Steengracht-Spoorgracht. Na aan het kantoor te hebben betaald mocht men bij de cokesmolen zijn kar laten laden. Vervolgen we echter onze weg naar de Spoorgracht. We lopen langs het ijzeren hek, waarachter we de machines horen ronken en zien dampen, en komen bij de brug die vele namen had: Gasbrug, Fabrieksbrug, Brug van Van Os. Hierover komen we teruglopend aan de andere zijde van het "Stinkgrachie", langs de Steengracht. Een grachtje met een eigen sfeer, ondanks de onaangename geuren die van tijd tot tijd uit het grachtwater opwalmden. De waterkant was ondanks alles begroeid met fraaie oude iepen, waarvan er in het huidig bestel van parkeerhavens, nog enkele terug te vinden zijn. Hier heeft de wieg gestaan van verschillende bekende Heldersen. Over het algemeen zijn zij ook beslist niet in de luiers gesmoord. We vonden hier familienamen als Vink, Van der Zee, Ambriola, Oostendorp, De Wijn en Visser, die jarenlang trouw bleven aan dit rustieke grachtje. Aan het eind kreeg men de Janzendwarsstraat, met op de hoek de Oud-Gereformeerde Kerk en aan de overzijde het gebouwtje van de Heiligen der Laatste Dagen. Tot slot nog wat over de brug in de Spoorgracht. Die werd oorspronkelijk een paar keer per jaar opengedraaid door de familie Van Os, de groentehandelaar van de hoek. Doordat de brug weinig werd opengedraaid, was op den duur het gangwerk niet meer door mensenhanden te bewegen. Moest er op het laatst nog wel eens een lichter met hout door, dan kwam men met een vrachtauto van Openbare Werken, die met een kabel de brug opende en weer sloot. Veel van deze beelden zijn door de gewijzigde omstandigheden uit ons gezichtsbeeld verdwenen, maar ondanks alles is de oude Steengracht een typisch Helders plekje gebleven. J.L.Meijer. Uit het begin van deze eeuw dateert deze foto van het complex, dat iedere Nieuwedieper kende als ,de Gasfa briek"

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 18