Neen, Den Helder is het eind van de wereld niet. Het is niet waar, dat je benoorden Alkmaar nog veertig kilometer tegoed hebt, maar dan onherroepelijk het eindpunt bereikt. Zoek dat eindpunt eens op dat kale stuk Zeedijk bij Kaap Hoofd of op het parkeerterreintje bij de Huisduiner kustwacht. Daar varen altijd wel schepen, die precies weten hoever je nog kunt komen als je het Schulpengat eenmaal achter je hebt gelaten. Michiel de Ruyter en de Groenlandcommandeurs zijn die weg vele malen gegaan. Zij hadden het zelfde zilte bloed in de aderen als Columbus en Vasco da Gama, Abel Tasman en Willem Barentsz, Cornelis de Houtman en Dorus Rijkers. Vast en zeker hebben Michiel Adriaanszoon de Ruyter en Maarten Harpertszoon Tromp op hun koers naar Den Helder ook de vuurbaak op Huisduinen gepeild. Na hen kwamen anderen, die blij waren als ze het licht op Kijkduin weer zagen. En nu wordt het karakter van de Huisduiner vuurtoren, ook voor hen die hem naderen door het groene land in de kop van Noord-Holland, alweer vele jaren bepaald door de vier schitteringen die de zeeman wenken met de boodschap: "Den Helder ligt hier". Den Helder, grensstad van de wijde wereld. Geen eindpunt, maar een begin. (advertentie) GEZOCHT ENIGE AMATEUR-BOEKBINDERS die bereid zijn om onze complete jaargangen van tijdschriften voor onze bibliotheek in te binden. Aanmeldingen worden gaarne ingewacht bij ons: secretariaat:L.F. van Loo, telefoon 02230-13524 bibliothecaris:M.M.J. Hoogenbosch, telefoon 02230-21919 81

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 16