PuikI Puik! 10 Cent per 5 ons. Fijne Hillenommer 12 5 Spersietanen 9 „5 Mooi, 3 poni voor 10 A. GIJSBESTS, 61 Eertijds groeiden bomen op de Haaks Eeuwen geleden heeft een uitgestrekt bos gestaan op het stukje Nederland, dat bekend is als de Haaksgronden. Het zijn de gronden, waartoe ook de Razende Bol en de gevreesde Keizersbult behoren. Zij zijn berucht geworden door talloze scheepsrampen, maar genieten tegenwoordig ook een zekere populariteit als een recreatiegebied in opkomst. Vooral nu de Razende Bol zich, naar het schijnt, permanent aan de zee heeft ontworsteld. Misschien komen ooit de bomen er terug. Volgens J. van Dam den Boumeester, die in 1847 zijn "Beschrijving van Den Helder met het Nieu we Diep en Huisduinen" publiceerde, werden de Haaksgronden in oude tijden "haken" genoemd. In de herkomst van dit woord verdiept hij zich niet. Wel onderscheidt hij de Noorder en de Zuider Haaks, met daartussen het later weer dichtgelopen "Boomgat". Van Dam den Boumeester beschrijft ook de enorme zaadverplaat-singen, die de eb- en vloedstro men door de eeuwen heen voor de kust hebben veroorzaakt. Telkens weer werden tientallen meters van de kuststrook door de zee verzwolgen. In een notarieel vastgelegd getuigenis van 1 maart 1611 wordt gesproken over een balk, die afkomstig moest zijn van een boom op de Haaks. Blijkens een bericht in de Heldersche en Nieuwedieper Courant van 21 mei 1863 betrof dit de zwa re eiken zolderbalk in het z.g. Schoolhuis, destijds de behuizing van een zekere Dirk Snijer. Evenals in Friesland het geval is geweest, konden de eb- en vloedstromen in de bossen op de Haaks hun gang gaan, zonder schade aan het geboomte aan te richten. Toch zijn de bomen verdwenen.... Van recenter datum is de situatie, wwarin de Noorder- en Zuiderhaaks van elkaar werden geschei den door het Westgat. De verbinding tussen het Marsdiep en de noordelijke Noordzee werd gevormd door het Molengat, dat vooral voor grotere schepen een nauwgezette navigatie vereiste. De "uitgang" naar het zuiden was het Schulpengat met de legendarische uiterton. In deze ton depo neerden - zo werd gezegd -de varensgezellen hun trouwring, als zij voor een lange reis het vader land verlieten. In elk havenstadje konden zij troost zoeken bij een ander schatje. Datgebruik is ken nelijk in onbruik geraakt, want er is tegenwoordig niemand meer die er gewag van maakt. Of wor den er geen lange zeereizen meer ondernomen? hoek Leliestraat. Bestellingen worden aan huis bezorgd.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 29