58 fort voor de sloop bestemd. Tijdens de publieke inschrijving meldden zich vijf gegadigden. Lamber- tus Schampens uit Dordrecht wilde de toren tegen betaling van f 1645,- wel slopen, maar Hendrik de Groot uit Knollendam zag wel brood in het gevaarte en bood er f 351,- voor. De nieuwe, zestien zijden tellende lichttoren werd gebouwd door de firma Penn Bauduin uit Dor drecht. Het slanke, naar boven smaller wordende torenlichaam werd geconstrueerd uit rechthoekige platen, met bouten aan elkaar verbonden. Aanvankelijk brandde de lamp op petroleum, maar na de uitvinding van het gloeikousje (in de volksmond "gaskousje" genoemd) in 1886 werd overgegaan op gasverlichting. De gerichte lichtbundels kregen toen een intensiteit van 600.000 kaars. Na de ontwikkeling van de elektrische gloeilamp kon de capaciteit van Lange Jaap nog aanzienlijk worden vergroot. In het centrum van het optiek kwam een "peertje" te staan van kolossaal formaat. Deze gloeilamp met de omvang van een bromfietshelm en een stroomverbruik van 4200 Watt per uur produceerde ruim vijf miljoen kaars, ongeveer vergelijkbaar met de 5.200.000 Cd (candela kaars) van de hogedruk-kwiklamp die momenteel Lange Jaap zo perfect doet schitteren. Lange Jaap In Den Helder zijn nachten nooit vréselijk donker, Want de vuurtoren licht er de mensen wat bij. Dus ook zonder het maanlicht en sterrengeflonker Is er licht, van het schemeruur tot het reveil. Alle ramen van zolders en kamers en schuren Overwiekt Lange Jaap met zijn goudgele licht. Zelfs geen kind hoeft er bang in het donker te turen En hij tovert een glans op 't verliefde gezicht. Ook op and're planeten is hij te ontwaren, Met zijn luisterijk schijnsel bewaakt hij de slaap. En de wezens op Mars die beweren al jaren: Zie, die ster daar in 't noorden, dat is Lange Jaap. En zo blijft hij de Jutters het leven verlichten, Van de wieg tot het graf, van de kroeg tot de kerk. En hij grift hun verhaal in kwatrijnen van schichten, Het aloude lied van de zee, in het zwerk. 03-12-1989 HJ. BRANDSMA

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 26