32 Beknopt overzicht der geschiedenis van Helder, Huisduinen en Omstreken, door M. J. KORVINQ, Onderwijzer. (Vervolg) 1 886. Den 19. Februari. Comelis Dito sterft. Medio Augustus. Van het nieuwe pantserfort op de Harsens worden de eerste schoten gelost. 1887Den 7 December. Heldendaad van Theodorus Rijkers en zijn makkers; zij redden bij hevige storm de schipbreukelingen van de Duitsche bark „Renown" op de Haaks. Drie dagen later wordt hier het reddingsfonds opgericht. 1888. De gemeente telt 22.134 zielen. 1889. Den 9 Februari, merkwaardige stranding van de Eng. stoomboot „Goldsbro" bij Kijkduin. Het volk langs een lijn gered. Wordt den 4 Juni onbeschadigd afgebracht en vervolgt de reis. Den 1 September. De Zuiderkerk aan het Plantsoen ingewijd. 1890. Het Badpaviljoen te Huisduinen gesticht, wordt 8 Juni geopend. Het Zoölogisch Station aan de Buitenhaven ingewijd. Later wordt hieraan toegevoegd een Laboratorium voor Noordzee-onderzoek. Den 25 November begint een strenge vorst, die aanhoudt tot den 23 Januari van het volgend jaar. De Zuiderzee dichtgevroren. De influenza, een nieuwe ziekte in Nederland heerscht sterk en sleept velen ten graven. 1891. De Keizersbrug over het Heldersche Kanaal gelegd. Monument ter nagedachtenis van Dr. P.G J. Vogelpoel op het Molenplein onthuld. Den 1 October. de telefoondienst geopend. Den 30 October. Klaas Duit sterft te Huisduinen. 1892. Het gebouw voor den gemeentelijken vischafslag aan de Buitenhaven gesticht. 1894. Den 12 en 13 September Koningin Wilhelmina en hare moeder, de Koningin-Regentes, brengen hier een bezoek. 1896. Een steenen barak voor lijders van besmettelijke ziekten gebouwd naast het ziekenhuis aan de Kerkgracht. Den 7 Juli. De stoomtramdienst Heider-Huisduinen geopend. 1898. De gemeente telt 25.823 zielen. De lessen der R.H.B. School en van School no.8 nemen den 1 Septembeer een aanvang. De Machinistenclub aan de Hoofdgracht ingewijd. 1899. Den 1 November. De Fröbelschool aan de Laan ingewijd. 1900. De Weesinrichting te Huisduinen gesticht. De Rijks Hoogere Burgerschool op het Molenplein wordt den 1 September ingewijd. Den 5 december. De telefoon intercommunaal verbonden. 1901. Den 1 Januari. De duinwaterleiding door de gemeente overgenomen. 1902. Het gebouw der ontbonden sociëteit Harmonie aan het Ankerpark wordt 3 Januari als Zeevaartschool ingewijd. Den 1 September. De gasfabriek door de gemeente overgenomen. Den 1 October. De Burgeravondschool wordt gevestigd in de bovenlokalen der school aan de Hoofd gracht. Den 7 November. De „Nieuwe Zaal" van het verkavelde park Tivoli wordt door de Apostolische Gemeente als kerk in gebruik genomen. 1904. Den 14 en 15 September. Koningin Wilhelmina en haar Gemaal brengen hier een bezoek. De vernieuwde en vergrootte Marineclub ingewijd. De gemeentelijke gasfabriek aanmerkelijk vergroot en nieuw ingericht. 1906. Den 14 Januari. Het Duitsche stoomschip „Serbia" strande op de Zuider-Haaks. Schipper A.U. Kuiper en Coen Bot met hunne makkers redden 41 schipbreukelingen. 1907. De Ruyterfeesten, -den 14 Juni de gedenkplaat aan het huis Havenplein No. 17 onthuld. De Ambacht school opgericht. Het onderwijs aangevangen den 30 Augustus. De nieuwgebouwde watertoren nabij het spoorwegstation wordt omstreeks Kerstmis in dienst gesteld. Den 3 December. Theodorus Rijkers c.s. redden 37 man van het Engelsche stoomschip „Ninian Paton", dat op de Noorder-Haaks verongelukte. 1908. De gemeente telt 26.841 zielen. Den 5 Januari. Het schip „Turbo" raakt vast op de Zuider-Haaks en breekt. Theodorus Rijkers c.s. redden 16 man. Andere helden laten zich niet onbetuigd. (Wordt vervolgd)

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 32