30 Tot goed begrip diene, dat er gedurende de voormiddag zeker een keer of vijf een 6- of 8- tal Duitse jachtvliegtuigen uit zuidelijke richting over het raadhuis is gevlogen. Het doel was een aanval op het vliegkamp "De Mok" op Texel. Het ratelen van machinegeweren en ander onguur spul is aan de Kerkgracht duidelijk hoorbaar. De Germanen zijn op het vliegveld "De Kooy" blijkbaar niet zo gastvrij ontvangen en laten dat weten. Als de laatste vlucht heel laag over de stad en precies over het raadhuis wordt uitgevoerd, roept een voorbijganger, die hevig geschokken de secretarie binnenstuift, dat het raadhuis wordt aangevallen enwaar is nu een loopgraf? In de loopgraf Derhalve komt op geen van de afdelingen die door de burgemeester worden opgebeld iemand aan de telefoon en vraagt hij zich met verbazing af waar iedereen zit. Inmiddels ben ik op mijn kamer gearriveerd; ik vertel hem wat er aan de hand is, wat hij maar half gelooft, en wandel met hem uit zijn kamer door de vrij lange gang naar de kamer van wethouder Van Loo aan de achterzijde van het raadhuis. Daar hebben we samen een prachtgezicht op die loopgraf in de tuin, volgepropt met ambtenaren. Of je daar nu veilig zit is geen punt om over te praten, maar de gemeentesecretaris is van die veiligheid niet overtuigd en heeft ter verhoging van die veiligheid een groen etenspanne- tje weten te begaan, dat hij omgekeerd op zij hoofd heeft gezet. Boven zijn eigen oren die van het stuk keukengereedschap, en dat is zo'n bespottelijk gezicht, dat zelfs de burgemeester, die toch ten volle van de ernst der gebeurtenissen doordrongen is, het lachen niet kan laten. Als hij mij dan vraagt of ik er ook niet in moet, in die open kuil zonder bescherming van boven, waar de zegen toch vandaan moet komen, zeg ik dat er niet eens kaartjes voor een staanplaats meer beschikbaar zijn en dat ik me toch met een dak boven mijn hoofd iets veiliger zou voelen. Een glimlach in zeer benauwde uren, waarbij eerlijkheidshalve moet worden vermeld dat de heer Ritmeester z'n gehoor niet al te best was, waardoor hij hoogst waarschijnlijk de dreiging van de overvliegende machines niet al te zwaar liet wegen. Dat ij bepaalde zaken niet al te best verstond kwamen verschillende, waaronder vooraanstaande, burgers die avond nog aan de weet. Want op die avond van de tiende mei liep de zaak in het Helderse raadhuis niet vast, maar wel heel warm. Wakend oog Een groot aantal inwoners is opgeroepen en ook verschenen. Zij zullen bevorderd worden tot buitengewoon gemeenteveldwachter of iets dergelijks en zullen in handen van de burge meester de eed of belofte dienen af te leggen. Wat ze daarna zullen doen of moeten doen is mij niet duidelijk. Vermoedelijk zullen er zijn die, met tussenkomst van de politie, hier en daar een wakend oog moeten houden en o.a. het op grote schaal hamsteren dienen te beperken. Hoe dat zal gaan kan niemand voorspellen, want er is onder de burgerij niet alleen variatie, maar ook verschil van mening. Bankdirecteuren, chefs van grote en minder grote middenstandszaken, om er maar een paar te noemen, denken vrij verschillend over wat er van hen verlangd wordt, maar naar hun mening wordt niet gevraagd. Eén is er die de leiding heeft en goed ook, en dat is niet mis! mA

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 30