22 Furieuze reactie De reactie van de gouverneur en de gedeputeerde staten was furieus! "Het smert ons in de daad op een onderwerp te moeten terugkomen hetwelk wij vermeenden als definitief afgedaan te mogen beschouwen, een onderwerp hetwelk niet dan na het gestrengste onderzoek aan 's Konings goedkeuring was onderworpen Zij verbazen zich erover dat een ambtenaar "die alleen geroepen was om over waterstaats werken, physieke defensie, bestekken en kosten te oordeelen, zich veroorloofde een koninklijk besluit aan te randen en verkeerd te verklaren!" Zij meenden de kwestie dan ook niet met hem te moeten behandelen. "Hij kend niet", zo schrijven zij, "de onmogelijkheid die bestaat, om door opoffering zelfs van geld, eene gemeente te herstellen die alle middelen van bestaan verloren heeft en aan welke door den aard der bevol king en physieke ligging geen bestaansmiddelen zijn aan te wijzen." En dan, tot verbazing van alle deskundigen, durven deze heren te beweren: "Hij weet niets van den belaagde en beknelde toestand, waarin Huisduinen zich tusschen de Forten bevind en die bij de mogelijkheid zelfs tegen herstel en behoud pleiten zoude." ....weinig gevoeligheid.... De man, die Willemsoord ontwierp en de aanleg van forten en batterijen ter bescherming van haven en werf gedurende 25 jaar had begeleid, werd als onbekend met de plaatselijke situatie ter zijde geschoven.... Terecht rapporteerde de Administrateur voor den Waterstaat aan de Minister van Binnen landse Zaken: "De wederlegging der bedenkingen van den Staatsraad Inspecteur-Generaal Blanken door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland komt den ondergetekende voor, met een weinig gevoeligheid gesteld te zijn. Die wederlegging gaat uit van het beginsel dat de gemel de Inspecteur-Generaal onbevoegd zoude zijn, om over de bepaalde overbrenging van de bevol king van Huysduynen naar de Helder en de aanbouwing van woningen daartoe, oordeel te vellen, doch wanneer gelijk geschied is, de Provinciaale begrooting der Waterstaatswerken in Noord- Holland om advies, in haar geheel aan den gemelde Inspecteur-Generaal Blanken is gerenvoy- eerd, dan moest ook natuurlijk deze post in het oog vallen, en aanleyding geven tot bedenkingen indien men meende dat die bestonden." En dat die bestonden en door de koning op hun juiste waarde werden getaxeerd, bleek uit het schrijven van de gedeputeerde staten van Noord-Holland aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij van 13 juli 1826, waarin zij te kennen gaven "dat ten gevolge van 's Konings verlangen de overbrenging der bewoonders van Huysduynene, tusschen het Nieuwe Diep en de Helder provisioneel geen plaats zal hebben." Uiteindelijk zou het de Duitse bezetter zijn die in 1943 opdracht gaf om de plannen van de "deskundige Genie en Artillery Officieren" uit de beginjaren van de negentiende eeuw te realiseren. M.M.J. HOOGENBOSCH

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 22