HUISDUINEN OF DEN HELDER STRATEGISCH TWISTPUNT 20 In zijn "Ontwikkelingsgeschiedenis en beschrijving der gemeente Helder" verhaalt de auteur P. Dekker, in zijn aan het verval van Huisduinen gewijde hoofdstuk, hoe in het laatst der 18e eeuw veel inwoners van daar naar Den Helder verhuisden. De veranderende omstandigheden van de zeevaart werkten in het voordeel van Den Helder, terwijl de voortdurende oorlogsomstandigheden het dorp Huisduinen veel nadeel berokkenden. In 1805 werd het huis der gemeente gevestigd aan Den Helder en werd het zelfstandig bestaan van Huisduinen beëindigd. In 1829 achtte de regering het gewenst, Huisduinen geheel te doen vervallen, waartoe de gouverneur van Noord-Holland, Tets van Goudriaen, en de burgemeester van Den Helder, Jan in 't Velt, zich naar Huisduinen begaven om aan de bewoners voor te stellen, zich "met der woon" in of bij Den Helder te vestigen. Zoals de geschiedenis heeft geleerd, lang niet alle ingezetenen waren bereid om hun vertrouwde woonplaats te verruilen voor een huisje oostelijk van Den Helder. Blanken ziet bezwaren Evenwel ben ik van mening dat de door Dekker geschetste gebeurtenis eerder heeft plaatsgevonden. Wat is het geval? Op 1 februari 1826 bracht de Staatsraad Jan Blanken, inspecteur-generaal van de Waterstaat, vanuit zijn woonplaats Vianen een advies uit aan de Minister van Binnenlandse Zaken ter Jan Blanken in het uniform van Inspecteur- Generaal van de Waterstaat. Hij draagt de ordetekenen behorende bij (van links naar rechtsde Orde van de Rode Adelaar van Pruisen, de Orde van de Nederlandse Leeuw en de Orde van het Legioen van Eer. Dit portret is ca. 1823 vervaardigd door JA. Daiwaille. zake van de concept-begroting van de waterstaatswerken voor Noord-Holland voor het jaar 1826. In grote lijnen ging hij met de geraamde posten akkoord, maar tegen één post had hij overwegende bezwaren, "namentlijk op de post van fl. 20.000,00 voor het bouwen van een blok huizen aan het Oosteinde van de Helder dat is tusschen het oude dorp en het Nieuwe Maritieme Etablissement te Willemsoord aan het Nieuwediep ter overbrenging der bewonder van Huysduynen naar de Helder." "Dit gedeelte der zeekust met het dorp de Helder en de Zeehaven het Nieuwe Diep heeft mij", zo schreef hij, "zedert eene secreete last in dato 16 October 1801 van het toenmalige

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 20