8 de richting van het Marsdiep. Lt. Doppenberg was in het kantoor, toen zijn commandant haastig binnenkwam en opnieuw Den Haag belde. Na het startverzoek bleef het even stil. Plotseling smeet Schmidt Crans de hoorn neer en zei:"ze kunnen barsten - ik hoor dat er gebombardeerd wordt - jullie gaan!". Tussen 03.50 en 04.00 waren alle elf jagers in de lucht./noot3 Wij zijn dus op eigen initiatief de lucht ingegaan. Dat is feitelijk onze redding geweest en we hebben daardoor naar verhouding succes gehad, 't Was wel spannend! We hadden geen nadere opdrachten en er was geen vijand te zien. Dus ik vloog daar maar een beetje rond en keek overal of ik iets zag. Ik zat op 1500 m. hoogte, niet al te hoog dus en er was nog steeds niks gebeurd Dpb Twee dikke rookwolken trokken aandachtin het noorden boven Texel en in het zui den boven Bergen. Ze markeerden a.h.w. het gevechtsgebied van de 1e JaVA. De D XXI's cirkelden tot dusver nog steeds boven het vliegkamp en omgeving tot het moment dat een Duits vliegtuig op grote hoogte in zuidelijke richting passeerde. Lt. Van der Stok, patrouillecommandant, kreeg via de boordradio nadere informatie en zette met z'n "vleugelmannen" de achtervolging in. Door het hoogteverschil en de grotere snelheid wist het echter te ontsnappen. Ook lt. Doppenberg was naar het zuiden gevlogen. Er waren maar vier vliegtuigen die radio hadden, dat waren die van de patrouil lecommandanten. Daaraan heeft wachtmeester Van Zuylen (zonder radio) eigenlijk te "danken" dat ie in z'n eentje is doorgevlogen. Hij was m'n rechtervleugelman, terwijl sergeant-vlieger Piet Smit links van me zat. Toen we naar De Kooy teruggeroepen wer den heb ik dus met m'n vleugel gewapperd, want dat was de enige communicatie. Piet Smit heeft dat begrepen. Hij is mij gevolgd maar Van Zuylen heeft het kennelijk niet opgemerkt. Hij is in z'n eentje doorgegaan. Bij Noordwijk raakte ie in gevecht met een groep Heinkels He 111, waarvan één hem bij Noordwijkerhout heeft neergeschoten...". Dpb Een patrouille o.l.v. lt. Focquin de Grave vloog inmiddels over het Marsdiep naar Texel. Boven het vliegveld "De Vlijt" cirkelden de vliegtuigen enige malen laag rond. De vliegers zagen toen, dat de rook afkomstig was van een in brand staande Fokker T V- bommenwerper. Ze werden echter door de vliegveldbewaking onder vuur genomen, wat hen ook overkwam tijdens de terugvlucht, nu vanaf de torpedobootjager Hr.Ms."Van Galen", die op 8 mei uit Indië was teruggekeerd en op de rede lag. Uiteraard wekte het vuren verbazing en woede bij de vliegers! Heen hadden ze door ook laag te vliegen geen last gehad. Boven De Kooy bleven ze op 4500 m. westelijk van het veld kruisen. Het was licht geworden en we konden Den Helder en de duinen zien liggen. Naar het oosten, boven het kanaal was de zon prachtig opgekomen. Ineens zagen we ver weg twee vliegtuigen. De ene maat riep dit, de andere dat, maar toen gooiden de piloten hun kist op de kant om naar het noord-westen een draai te maken. We herkenden de zwarte kruizen op romp en vleugels! De Kesserschmitts Bf 109 kwamen laag en niet zo snel aanvliegen. Opeens zagen we de rookpluimpjes van de boord- wapens: één gaf een vuurstoot op het complex zuid. Daarna volgde nog een run. De radiowagen werd getroffen wat blijkbaar hun bedoeling was, want via die wagen had men kontakt met de D XXI vliegtuigen. Daar heb ik vaak naar staan luisteren, als ze aan het oefenen waren. V/at een consternatie ontstond er! Iedereen zocht een goed heenkomen, sommigen renden met kleren en al dwars door de brede sloot om het vliegkamp naar de overkant. Lieden soms, waar ik het helemaal niet van verwacht had!Gt Dat was rond 04.30 uur. Tijdens de laatste aanval en onder de melding:.worden aangevallen door twee vliegtuigen worden aangevallen door sneuvel de de dpi. korporaal J.H.van Beerschoten. Ongezien door de Nederlandse jagers had den Duitse voor de eerste keer toegeslagen. De patrouille Focquin de Grave ver scheen boven het veld, maar kon niets ontdekken. De jagers koersten toen naar Bergen, waar hangaars in brand stonden. De vliegers begrepen, dat het nu wel dege lijk ernst was! Nadat lt. Doppenberg c.s. teruggekeerd waren uit het zuiden, vlogen ze enige tijd in de buurt van de Afsluitdijk en De Kooy. Naar het noorden gaande, maakten ook zij kennis met de onvriendelijke bedoeling van de marineschutters op de schepen.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 8