In de avond van de 9e mei kwam het bericht "das Schwein ist abgefahren zur West- front", m.a.w. morgen bij het aanbreken van de dag zou de aanval plaats vinden. De Opperbevelhebber alarmeerde daarop de Commandant Luchtverdediging, generaal Best: "Wees derhalve hedennacht bijzonder op Uw hoede". Het tijdstip was gesteld op 03.55 uur (x-Zeit). Dat werd ingeluid door een grootscheepse neutraliteitsschending van het Nederlandse luchtruim door de Luftwaffe. Het was diep in de nacht, toen ik wakkergeschud werd door de leerling van de wacht (hulp van de onderofficier van de wacht). Ik moest me aankleden en me met mijn fiets melden bij de wacht, waar nog enkele Nieuwediepers stonden. We kregen een lijst met namen van mensen die in Den Helder sliepen. Die lieden moesten we wakker maken en zeggen dat ze onmiddellijk naar De Kooy moesten komen. We werden op een truck ge zet en naar de stad gebracht. Ik werd ergens op de Zuidstraat afgezet en ik klom op m'n fiets. Het was pikkedonker en in de lucht klonken ontzettend veel vliegtuig motoren /noot 2 Gt De eerste radiouitzending van het Centraal Luchtwachtbureau meldde om 01.36 uur een onbekend aantal vliegtuigen. Reeds eerder waren echter al vliegtuigen ons lucht ruim binnengedrongen. Door het groeiend aantal en de duur dacht men dat het om een grootscheepse aanval van de Luftwaffe op Engeland ging. Ik wist niet of het Engelsen of Duitsers waren. Dat porren bracht nogal wat te weeg: "Moet dat nou - 't is al 1 april geweest - effe aan moeder de vrouw vragen". Ik dacht, Henk, rij vlug terug, dan kan je op De Kooy nog een tuk doen, vSór "overal". Gt .Ruwweg tekenden zich drie hoofdroutes af: de noordelijke boven de lijn Coevorden- Enkhuizen, de middelste van Overijssel via Amsterdam naar zee en de zuidelijke van Twenthe naar Leiden, ook naar zee. Een vierde route ging later langs de kust. Overal werd alarm gegeven en het vuur geopend. Het begon aan de oostelijke hemel vaag te schemeren. Boven de Noordzee draaiden de eerste Staffeln terug, richting Nederland. Op De Kooy aangekomen, was alles al in beweging. Ik kon gelukkig nog een paar sneetjes kuch krijgen van het zeuntje. Voor hangaar zuid was ook al bedrijvigheid; daar stonden de Fokkerjagers opgesteld Gt Het was prachtig, prachtig weer! V/aar wij altijd op hoopten, dat er ochtendnevel zou zijn, die was er nietQpb Buiten zijn kantoor in de noordelijke zijbeuk van hangaar zuid stond Schmidt Crans met overste Tetenburg en enige andere vliegers te praten. Ze waren vanwege het groot alarm vroeg gewekt en luisterden naar het geronk dat uit noordelijke richting kwam. In de longroom had een adelborst telefoonwachtDe radio daar gaf al een poosje geen berichten meer door. Na herhaald wikken en wegen over wel of niet starten, werd er kontakt met Den Haag opgenomen. "Nog niet opstijgen", was het antwoord, "wachten op nadere orders!". Vlak daarna moeten Schmidt Crans c.s. afweervuur hebben gehoord in /noot7

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 7