40 Men kwam terecht in een enorme Duitse colonne, die via Bolsward naar de Afsluit dijk reed. Bij het naderen van Kornwerderzand steeg de spanning onder de gijzelaars. Zijn de wapens inderdaad neergelegd en de orders van generaal Peldt uitgevoerd? Zo niet, dan zullen de gijzelaars als eersten tegen de muur worden gezet. Bij het oprijden van de Afsluitdijk klonken er nog schoten, maar gelukkig was het loos alarm. Geweren met patronen in de kamer werden nog leeggeschoten. In snelle vaart ging het transport, via de Kooybrug, naar Alkmaar, alwaar de wagen werd geparkeerd op het plein voor de Rijks h.b.s. De mannen werden in twee lokalen op de eerste verdieping ondergebracht. Laat in de middag kwam dezelfde majoor Porr binnen, die in Sneek de strenge orders tegen ontvluchtingspogingen aan de gijzelaars had bekend gemaakt. Hij was gekleed in ceremonieel tenue, compleet met decoraties, en deed nogal opgewonden. Hij legde zijn pistool op tafel en zei: "Mijne heren, U hebt pech gehad. Hebt U nog een wens?". "Ja", antwoordde kapitein Denker, één van de gijzelaars, "graag wat lectuur". Op dat ogenblik waren de gijzelaars er echter van overtuigd dat ze zouden worden terechtgesteld, want men herinnerde zich maar al te goed de rookkolommen die men boven Den Helder had gezien, toen men die dag over de Afsluitdijk reed. Maar iedereen hield zich kalm en liet ook maar de minste emotie blijken. Onder doodse stilte verdween de Duitse officier en kort daarna werd er inderdaad lec tuur gebracht, waaronder Duitse propaganda. Later op de dag, in de avond, werden de gijzelaars overgebracht naar de tegen over de h.b.s. gelegen Nederlandse kantine, alwaar een broodmaaltijd werd verstrekt en majoor Porr hen wederom van Duitse propaganda-materiaal voorzag. De volgende morgen, 17 mei, kwam generaal-majoor Peldt persoonlijk mededelen dat de gijzeling was opgeheven, waarna de mannen zich moesten melden bij kolonel Von Frijtag Drabbe, de Nederlandse commandant in Alkmaar. Na de vrijlating liet de groep gijzelaars zich door een Alkmaarse fotograaf vereeuwigen, waarmede zij een uniek document leverde voor onze latere geschiedschrijving. W. Knllmcm - Kort daarop zijn de gijzelaars naar Den Helder vertrokken. Aldaar aangekomen deelde schout-bij-nacht Jolles-hen mede, dat zij het vaderland een grote dienst hadden bewezen, waarna de expeditie werd afgesloten met een "Leve de Koningin!"

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 40