3 Avontuur op hoeve "De Uitvlucht" Ik woonde met m'n ouders op hoeve "De Uitvlucht", even ten zuiden van het vliegkamp "De Kooy" en was 17 jaar. Die tiende mei 1940 zal ik nooit vergeten. Heel vroeg, in m'n gedachten misschien 's morgens om 4 uur, werden we gewekt door een oorverdovend la waai van vliegtuigen, 'k Doe het overgordijn open en schrik enorm van wat ik dan zie. Met een hakenkruis getooide vliegtuigen vliegen dicht over het Noord-Hollands kanaal op, voor mijn ge voel, ooghoogte. Ik ren naar boven, naar m'n ouders, en roep: "Ze zijn er, de Duitsers, wat vreselijk. U zei het steeds al, moeder, als dat maar goed afkomt". Geheel het huis in rep en roer; m'n broer Henk, die ook soldaat was maar steeds thuis sliep omdat hij op fort "Erfprins" gestationneerd was, moest onmiddellijk komen, samen met Dries Ligthart van de wagenmaker bij de Kooybrug. Hoe bang ben je dan, als je broer als soldaat weg rijdt onder die omstandigheden. Toch moesten we de koeien ophalen en in een buitenhok melken. Maar zoveel vliegtuigen en afweergeschut! De kogels hoorden we fluiten. Mens en dier doodsbenauwd. Mijn vader, Martien Jimmink, had een klein schuilkeldertje gemaakt tijdens de mobilisatie. Een gat in de grond afgedekt met een ijzeren schuitje en daar overheen weer grond. De vliegtuigen op het vliegveld stonden de laatste weken steeds buiten opgesteld. De vijandelijke toestellen doken er als zwarte muggen op af en schoten ze stuk voor stuk in de brand. Voor hen hadden ze niet mooier opgesteld kunnen staan. Wat een angstige aanblik. Alles op 't vliegveld stond in de brand. De dakpannen op een hoek van de boerderij werden geraakt en toch bleven m'n ouders nog vrij kalm. Wel hardstikke bang maar niet in paniek. Al gauw hadden we Hollandse soldaten op het erf, die in de kortste keren in onze schuilplaats zaten en wij konden er niet meer bij! Dat vergeet je nooit. Zij moesten ons verdedigen maar waren ook doodsbang. Dan proef je de sfeer van een aangevallen leger en dat blijft je altijd bij. Die doodsangst van volwassenen???? jongens! Gebeurd was het met ons fijne thuis "De Uitvlucht". Vijf woelige dagen, daarna de capitulatie en als jong meisje besef je bijna niet wat dat allemaal inhoudt. Ook je ouders weten niet hoe liet verder moet. Het Duitse leger komt over de brug bij De Kooy en iedereen is verslagen en verdrietig.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 3