39 Het v/aren de luitenant ter zee le klasse S.A. 1'Honoré Naber, reserve-kapitein W. Denker, le luitenant A.W. Tresling, fourier J.M. Dits, sergeant J.H. Meyer, sergeant R.H. van Schijndel, bootsman M.J.H. Ackema, korporaal der mariniers A. Pakvis, matroos J.H. Eckhart en dienstplichtig soldaat W.H. Schoonakker. Sctout-bij-nacht Jolles had zich tegenover generaal Peldt zich ontstemd getoond over het feit dat hij het nahomen van de capitulatievoorwaarden met het uitleveren van gijzelaars moest bekrachtigen. De meeste gijzelaars waren bij loting aangewezen, maar er waren ook enkele vrij willigers bij. Luitenant ter zee 1'Honoré Naber nam het commando van de groep op zich en zo ging het per militaire vrachtwagen naar de Afsluitdijk. De (nog) volle dig bewapende Nederlandse schildwacht bij Den Oever wist niets van de gijzelaars overeenkomst, evenzo die in de stelling Kornwerderzandmaar de tien mannen werden toch doorgelaten. Het was voor de gijzelaars een onaangename situatie te bedenken, dat kennelijk niemand iets van hun missie afwist, waardoor er gemakkelijk sabotage daden konden worden gepleegd, waarvoor zij dan zouden "moeten boeten. Vóór het passeren van de frontlijn bij Kornwerderzand vroeg ltz. Naber de man nen vooral door hun houding respect af te dwingen bij de vijand en geen teleurstel ling te tonen over de geleden nederlaag. In Kornwerderzand werd de auto achter gelaten, waarna men te voet verder ging over een inmiddels door de Duitsers ge slagen noodbrug. De brug in de Afsluitdijk bij Kornwerderzand. De huizen van het sluispersoneel staan nog overeind. Aan de andere zijde bleek echter niemand van de komst van de gijzelaars op de hoogte te zijn. Na uren wachten werd de groep per Duitse legerwagen naar Pingjum vervoerd, waar de mannen voorlopig bij een doktersfamilie werden ondergebracht. Aangezien gedurende de hele reis nog geen voedsel was verstrekt, werden daar snel koffie en broodjes klaargemaakt, maar die maaltijd ging niet door, want plotseling moest wor den opgebroken en vertrok men, 's avonds om 19.00 uur, naar Sneek. Onderweg daar heen zag men tal van Duitse vrachtauto's, beladen met gesneuvelde Duitse soldaten. In Sneek aangekomen kreeg men nog niets te eten, maar toen de mannen hier tegen met klem protesteerden, ging men onder gewapende geleide naar een café waar men op eigen kosten iets kon gebruiken. Tegen middernacht werden de gijzelaars ondergebracht in het Gereformeerde ziekenhuis. Tevoren had de Duitse majoor Porr medegedeeld dat bij een poging tot ontvluchten de vluchteling zou worden doodge schoten en mocht die ontkomen, dan zou één der andere gijzelaars worden gefusil leerd Na een goede nachtrust in het ziekenhuis werden de gijzelaars door het ver plegend personeel van mondvoorraad voorzien en vervolgens in de ochtend van 16 mei in een militaire vrachtauto afgevoerd.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 39