deepden ei. tijd- de o/idesi kind.en.en, e rwg. d voo/t van. één Kalhnan met een ;eld. Het nm. vier ;nzee md op lilleurs jchter de ;n van ;en af- sgeschut ;pen op de i. waarmee ïswaardige lerlands de Duitse 33 De stellingcommandant van Kornwerderzandde kapitein C.P.J. Boers, vroeg die steun bij de marine en de op 10 mei nog in Vlissingen liggende, maar naar Den Hel der ontboden Hr.Ms. "Johan Maurits van Nassau" arriveerde, na onderweg nog door Duitse vliegtuigen te zijn aangevallen, op 13 mei 1940 in het vaarwater de Doove Balg in de Waddenzee. Op de avond van die dag gaf het schip een zestal proefscho ten af en zweeg toen tot de volgende morgen. Onderwijl hielden de Nederlandse mili tairen in de stelling Kornwerderzand de Duitsers op ruime afstand met mitrailleur- vuur en door het voorterrein af en toe met zoeklichten te beschijnen. Om 9 uur 's morgens van de 14e mei begon de taak van de "Maurits" pas echt. Over een afstand van zo'n 18.5 km. slingerden de 15 cm. kanons hun granaten met grote precisie naar de doelen, die men in een combinatie van telefonische en radio grafische communicatie via Den Helder van Kornwerderzand kreeg opgegeven. De artil lerie-officier aan boord van de "Johan Maurits", de luitenant ter zee L.E.H.Reeser verstond zijn taak. De op de Friese dijk opgestelde artillerie werd tot zwijgen ge bracht zonder dat men daar aanvankelijk wist waar het zware vuur vandaan kwam. Later die dag kreeg het schip order de acties te staken en naar Engeland uit te wijken. De capitulatie van Nederland tegen de Duitse overmacht werd binnen enkele uren verwacht, na het grote terreurbombardement op Rotterdam en diezelfde bedrei ging voor andere Nederlandse steden. Onderweg naar de rede van Den Helder werd de "Johan Maurits" door Duitse vlieg tuigen met bommen en mitrailleurvuur aangevallen, doch liep daarbij geen schade van betekenis op. In de namiddag van de 14e mei vertrok men, in konvooi varend, met de "Van Brakel' "Nautilus", "Douwe Aukes", "G 13" en "G 15" naar Engeland. Hr.Ms. "Douwe Aukes" (collectie W. Kalkman) Te 16.50 uur werd de capitulatie van Nederland een feit, maar de Duitsers zou den nog wraak nemen op de "Johan Maurits". In de vooravond werd het konvooi door drie vliegtuigen aangevallen op ongeveer 5 mijl ten westen van Callantsoog. De "Maurits" kreeg direct een bomtreffer op de commandotoren, die brand in het bene denschip veroorzaakte. Toch bleef men met behulp van de mitrailleurs verwoed de aanvallen afslaan. Negentien aanvallen werden door de Duitsers ondernomen om het schip buiten gevecht te stellen. Bij de laatste aanval vielen er twee bommen in de machinekamer en een in de schoorsteen. Het voorschip zonk snel en vanaf het achterschip sprongen veel bemanningsleden in zee voordat het schip geheel ten onder ging met elf Nederlandse marinemannen. De in zee drijvende schipbreukelingen (in opdracht van de commandant had ieder een een zwemvest aan) werden, zoveel als onder de chaotische omstandigheden moge lijk was, door andere marineschepen opgepikt.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 33