2 Mei 1940 Prachtige, haast zomerse voorjaarsdagen, die in de vroege ochtend van de 10e mei wreed verstoord werden door het geratel van af weergeschut en het geronk van overkomende vliegtuigen. Niet onbekende geluiden voor de inwoners van onze stad, maar nu waren de geluiden intenser en krachtiger. Iedereen was zich snel bewust, dat het nu niet ging om buitenlandse vliegtuigen die ons luchtruim schonden, maar men begreep dat Stelling Den Helder aangevallen werd en dat dit betekende: we zijn in oorlog. Een oorlog die vijf dagen zou duren. Een oorlog die voor Den Hel der op de 14e mei - na de capitulatie - eindigde met een z.g. "vergissingsbombardement11 waarbij 28 slachtoffers vielen. Nu, na 50 jaar, hebben we gemeend aan deze vijf dagen extra aandacht te schenken door dit nummer van Levend Verleden geheel aan deze dagen te wijden. Wij nodigen onze leden uit hun herinneringen aan deze dagen op papier te zetten. Het resultaat verraste ons. Elf bijdragen die de spannende en zenuwslopende dagen van de 10e tot de 15e mei 1940 weer voor ons in beeld brengen en waarvoor wij de inzenders gaarne dank zeggen, volgen hieronder: Avontuur op hoeve "De Uitvlucht" door A. de Vries-Jimmink De week die ik nimmer vergeet Oostbatterij De oorlogsdagen van mei 1940 Herinneringen aan de meidagen van 1940 door P. Groot door M.M.J. Hoogenbosch door H.J. Rondel door K. Jellema door A.C. Vorst-Koorn De ondergang van Hr Ms Johan Maurits van Nassau door Ger van der Burg en W. Kalkman De gijzelaars van Den Helder In de Molenstraat Belevenis in de wijnkelder Uit de herinneringen van J.A. Brandsma door W. Kalkman door J. van Baal-Haagsma door Jac. J. Luyckx door J.A. Brandsma J.A. Zegel.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 2