La tor bleek dat hij met een munitietransport - over de Afsluit dijk naar Kornwerderzand - meegeweest was. Het moet een moeilijke tocht geweest zijn; veel heeft hij er nooit over verteld. De laatste oorlogsdag brak aan. De koninklijke familie was naar Engeland overgestoken en Rotterdam was gebombardeerd. De situatie was - militair gesproken - hopeloos. De gezichten van de militai ren, die weer bij de radio stonden, waren betrokken. Hun gesprek ken waren heftig en verontwaardigd. Zij waren niet van plan hun wapens af te geven en zouden die in stukken in zee gooien. Zo kwam de avond van de laatste oorlogsdag. De sirenes begonnen te loeien en vliegtuigen naderden. Het was de hele avond al onrustig in de straten. Nederland had al gecapituleerd en soldaten liepen door de straten. Bij de huizen stonden de bewonders in de voor deur over de situatie te praten en wat er allemaal zou kunnen gebeuren nu de oorlog afgelopen was. Een groepje soldaten kwam luid roepend door onze straten: "alle lichten aan, alle lichten aan. Anderen riepen weer: "alle lichten uit!". Er heerste grote verwarring en niemand wist wat te doen. Inmiddels waren de vliegtuigen boven de stad verschenen en lieten hun bommenlast vallen. Het dreunde en de mensen stonden als versteend in de deuren. Een angstige stilte volgde, terwijl veel mensen in paniek naar binnen vluchtten. De bommen die in en om het fort Oostbatterij vielen, hadden hun verwoestende werk gedaan. Zoek lichten die om de stad heen stonden waren door de soldaten in loodrechte stand gezet ten teken van overgave. Lang was het nog onrustig in de straten, terwijl de donkerte bezit nam van de stad. Het was de laatste nacht die we in vrijheid doorbrachten. De volgende dag kwamen Duitse troepen de stad binnen en waren we bezet. Voor ons huisgezin zouden vijf jaren oorlogsellende, in deze stad, volgen. K. Jellema.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 28