De oorlogsdagen mei 1940. Wanneer je als knaapje van twaalf jaar het uitbreken van een oorlog en wat verder nog zou volgen meemaakt, dan is dat iets wat in je verdere leven onuitwisbaar is. Veel details worden, in de loop der jaren, vergeten. Maar bepaalde gebeurtenissen zijn in het geheugen gegrift. Wij woonden in Oud Den Helder, Smidstraat 27 en beleefden daar een vrij zorgeloze jeugd. Naast ons woonde de familie Mije, waarvan de zoon Klaas later wethouder van Den Helder zou worden. Mijn vader was timmerman en werkte voor de Genie. Deze instelling was verantwoordelijk voor het onderhoud van de fortificaties in Den Helder. In de jaren voorafgaande aan 1940 waren er duidelijke aanwijzingen dat de wereldsituatie spannend was. Militairen waren gemobiliseerd en de vloot in opperste staat van paraatheid gebracht. De mobilisatie bracht, voor ons jongeren, allerlei onverwachte gebeurtenissen met zich mee. "School Drie" werd gevorderd voor legering van soldaten. Op een dag stopte een grote wagen met strobalen voor de school. Soldaten sleepten de balen naar binnen en vulden de strozakken. Wij hielpen dapper mee, maar weldra waren we in een hevig stro gevecht gewikkeld, wat een feest! In onze vrije tijd zwierven v/e nog al eens naar de duinen en t kerkhofslootje. De daar aanwezige bunkers waren bemand en op de uitvalswegen Huisduinerweg en Middenweg werden door soldaten wegversperringen aangebracht. Gaten werden in de grond geboord en houten palen neergezet waartussen rollen prikkeldraad werden gespannen. Spaanse ruiters stonden klaar om er de laatste openingen mee te kunnen afsluiten. Overal waar wat te beleven viel zwierven wij naar toe. Maar er was nog iets waar we ons mee bezighielden. Het was op 11 mei 1940 luilak. Al weken van tevoren hadden wij oude ijzeren pannen, deksels en wat maar lawaai kon maken verzameld. Je moest wel zorgen dat de politie of omwonenden er geen lucht van kregen, anders was je alles kwijt. We hadden al heel wat verzameld en verstopt achter een schutting in een dwarssteegje van de Smid-straat. Het zou een flinke sleep worden. Een "slepie", zoals wij dit noemden, bestaat uit een lang touw waaraan al het oude ijzer vastgebonden werd. Vroeg in de morgen zou die sleep door onze buurtjongens door de straten getrokken worden en dat maakte een oorverdovende herrie. Voor mij was het de eerste keer dat ik mee mocht doen, de afspraken om elkaar te wekken waren hl gemaakt. Het mooiste was wanneer de politie achter je aan kwam of de buurtbewonders begonnen te schelden. Je moest wel maken dat je niet gepakt werd, anders kon je enige tijd op het politiebureau brommen.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 26