24 Grote belangstelling was er van de zijde van de Triang- ulatiedienst voor de kaart die op of bij de gevangene was ge vonden: alle, maar dan ook alle van militair' belang zijnde punten waren tot op de millimeter precies daarop aangegeven. Over goed geïnformeerd zijn gesproken! Maar het leven ging door en niemand kon verborgen houden dat er van een verloren strijd sprake was, al hadden wij onze hoop op het onneembare Kornwerderzand geves tigd. Kennelijk tegen beter weten in werd er nog op een ommekeer gerekend, maar de onzekerheid had op velen een verlammende uit werking. Ook al omdat er van enige tegenactie maar weinig sprake was geweest in Oostbatterij. Van de reacties, onmiddellijk na het bericht dat de wapens gestrekt dienden te worden, herinner ik me alleen dat het hoofd van de geneeskundige dienst, die van joodse bloede was, ging peuteren aan de sluiting van z'n weinig ge bruikte revolvertas. Een van de bij de Staf gedetacheerde offi cieren van het Indische Leger, de kapitein Nouwenshad iets door. Nog zie ik hoe hij de arm van de Majoor beetpakte en hem daarop meevoerde naar een onderkomen. Het voornemen werd niet tot uitvoering gebracht. Zon voorval vergeet je nooit en de vraag blijft overeind of de ingreep terecht geweest is. Toen was er de stilte. Iedereen vroeg zich af wat de toekomst zou brengen. De uren gingen voorbij met wachten en met het plegen van wat onbe zonnen handelingen. Van alles en nog wat werd er in de water putten gemieterd, van waardeloze papieren tot waardevolle instru menten. Het verhaal van de avond van de veertiende mei is al meer dan duizend maal verteld en wat er in boek en gedicht over is vastgelegd wordt nog steeds gelezen, ook door degenen die alleen maar uit overlevering weten hoe zwaar de burgers van Den Helder tol moesten betalen voor hun ongewild betrokken zijn bij het oorlogsgebeuren. Oostbatterij dat schuilplaats bood aan een onderkomen zoekende mensen, werd, juist op de meest kwetsbare plaats, het aan het als veldpostkantoor dienende onderkomen ge bouwde deel, getroffen door een bom. De gevolgen waren verschrik kelijk. De hospikken en degenen die de moed hadden kunnen op brengen om te helpen de slachtoffers te bergen, hadden heel wat geestelijke troost nodig om weer wat op verhaal te komen. Zij waren niet de enigen, want 's avonds zijn we met een op een ambulance lijkend omgebouwd bestelautootje de stad rond geweest om zo links en rechts wat kalmeringsmiddelen uit te delen.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 24