19 Ondanks de dappere tegenweer onzer troepen in Brabant, ondanks het verzet aan de grenzen der vesting Holland en de heldhaftige verdediging op de Afsluitdijk, waren we gedwongen te capituleren daar de indringer had gedreigd Rotterdam, Utrecht, Den Helder en andere steden te bombarderen en dit dreigement ten aanzien van Rotterdam reeds had volvoerd. Soldaten en matrozen op straat vragen of het waar is. Als je zegt dat het waar is noemen ze je een bedrieger en vragen het aan een ander. Ontnuchterd zien ze elkaar aan. Is het dan echt voorbij? Het personeel van de werf komt naar huis en ook bij de Luchtbeschermingsdienst acht men een verdere bezetting van de posten overbodig. Hoe erg zou men dit nog voor de dag om was, betreuren. Tijdens de avondboterham ontspint zich een discussie; zouden we worden ingelijfd bij het duizendjarige rijk of alleen maar worden bezet? Zouden we weer vrij komen en zouden Frankrijk en Engeland toch nog winnen? De Belgen en Noren zetten de strijd aan de zijde van de geallieerden voort en zelfs in Brabant en Zeeland scheen niet te zijn gecapituleerd. Maar op het fort Erfprins woei de witte vlag! "Nimmer vergeet ik het ogenblik" schrijft S. de Jong in zijn "Joodse oorlogsherinneringen 1940-1945" "waarop in de schemer avond van de historische 14e mei op het fort Erfprins de witte vlag gehesen werd. Dit was aangrijpend. Men kon het niet met droge ogen aanzien hoe een onzichtbare hand deze metershoge witte vlag duidelijk zichtbaar op de borstwering plantte, als een teken voor de nog altijd rondcirkelende Stuka's, dat generaal Winkelman op alle fronten had gecapituleerd". En dan, om ongeveer kwart over acht, uren na de capitulatie, klinkt een bekend geluid en ineens zien we een groep van Duitse vliegtuigen de stad naderen. Plots klinkt een dof gedreun en gerommel, het geluid van fluitend neervallende bommen en daarop volgende explosies. Zeventig minu ten zou deze marteling duren. Angst, pure angst wanhoop greep om zich heen. En daar de Nederlandse troepen niet meer vuurden, hadden de vijandelijke vliegers vrij spel! "Een zoeklicht richtte zijn heldere bundel met mat-wit licht op de vlag op de Linie als een bedroefd uitroepteken, zichtbaar gemaakt voor de vernietiger in de lucht" schrijft Anthony van Kampen. Rond 9 uur worden we opgeschrikt door langdurig gebel aan de winkeldeur. Een onge wapend soldaat verzoekt huis aan huis om alle lichten te ont steken en witte lakens buiten uit te spreiden ten teken van over gave.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 19