18 Niet de vijand, maar de Engelse vrienden laten zich zien en dat geeft de burgers moed! Wanneer zouden ze komen? En waar. De berichten van het front zijn somber. De indringers vorderen gestaag en de oostelijke provincies zijn vrijwel onder de voet gelopen. Alleen de Afsluitdijk vormt met haar forten een niet te passeren bolwerk. Maar voor hoelang? Colonnes auto's en motoren van het uit het oosten teruggetrokken en nog niet op tijd over de dijk getrokken leger, vullen de Stelling van Den Helder. De stad wordt een geweldig legerkamp. Tuindorp staat vol met gecamoufleerde auto's evenals de Parallelweg en de Prins Hendriklaan. Op m'n nachtelijke post nodigen we een Gronings soldaat op een kop koffie. Hij is verbitterd over alles wat hij daar heeft meegemaakt. Hij vertelt van vijfde-colonne aktiviteiten waarbij zij door burgers in de rug werden beschoten. Ze waren met drie man van hun compagnie overgebleven en met achterlating van hun uitrusting behalve mitrailleur en munitie, waren ze per auto over de dijk gevlucht. Was ook hij slachtoffer van de geruchtenstroom, van de oorlogspropaganda? Wie zal het zeggen. 14 Mei. In West-Brabant schijnt een Frans legerkorps op te rukken naar Breda maar de Waterlinie staat onder hevige vijandelijke druk. Dan verspreidt zich het bericht dat de koninklijke familie en de regering naar Engeland zijn overgestoken en dat generaal Winkelman als opperbevelhebber het gezag heeft overgenomen. Is onze positie dan al zo hopeloos? Redden zij het vege lijf en mogen wij de kastanjes uit het vuur halen? Teleurstelling, twijfel, onbegrip vervuld de Helderse burgers. Afgezien van de Stelling Wons was de positie van de Stelling van Den Helder toch nog onaangetast. Rond 4 uur loeien de sirenes weer en zoekt ieder op straat een goed heenkomen. Slechts soldaten zijn paraat en richten hun geweren en mitrailleurs in een grotesk gebaar. Wat haalt het uit tegen deze superieure vijand in de lucht? Dan, om ongeveer vijf uur in de middag verspreidt zich een gerucht waarop noch bevestiging noch ontkenning is te krijgen. Men spreekt over verwoesting van Rotterdam, over capitulatie. Niemand weet iets officeels. "Van den Staf van den Commandant der Marine verneemt men niets" zal Anthony van Kampen later in zijn "De Burgers van Den Helder" schrijven. "Het lijkt alsof een ijzeren muur rondom Oostbatterij, waarin de Staf gevestigd is, getrokken is. Nieuws druppelt niet naar buiten". Maar om 6 uur bevestigt generaal Winkelman over de radio het ongelofelijk bericht.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 18