17 Na een inspectie in de loop van de avond door het hoofd van de Luchtbeschermingsdienst mogen we 's nachts de wacht houden in café 't Hoekje daar het spuithuisje voor nachtverblijf te weinig comfort biedt. Ofschoon er ook op 11 mei weer menige keer lucht alarm wordt gemaakt en vijandelijke vliegtuigen boven de stad verschijnen, verloopt het leven nog vrij normaal. Iedereen luis tert gespannen naar de berichten die het ANP doorgeeft. Ondanks de geboden weerstand dringt de vijand dieper het land binnen en middels parachutisten vormen zij steeds nieuwe brugge- hoofden. Zondag 12 mei. Een heerlijke zonnige zomerdag; Pinksterdag en Moederdag. En dat onder deze omstandigheden. Ondanks mogelijke gevaren vanuit de lucht, lopen de kerken vol en smeken voorgangers en gelovigen om Gods zegen over het benarde vaderland. Als 's middags rond 5 uur weer vijandelijke vlieg tuigen boven de stad verschijnen en als 1t ware over de Spoorstraat vliegen, vluchten de wandelaars in paniek alle kanten uit. Kort daarop horen ze dat er in de omgeving van de Hoogstraat en de Koningdwarsstraat is geschoten en gaan soldaten en politie op onderzoek uit. Terwijl we koffie drinken wordt de Koningstraat door-militairen afgezet en volgt er een huiszoeking. Van beneden tot op de vliering wordt ook ons huis doorzocht en terwijl ik met een soldaat op het platte dag loop, liggen soldaten met het geweer in de aanslag voor de open ramen van buurman S. Koning. De actie levert niets op en, ofschoon verboden, drinkt de soldaat de aangeboden koffie met smaak op alvorens de actie te vervolgen. Later op de dag wordt het verkeer op straat verboden voor een ieder die zich niet kan legitimeren. Is het dan toch waar dat er parachutisten zij gedropt, dat er is geschoten? Wat is waar, wat niet. Een ieder had wel een of ander gehoord maar de waarheid was dikwijls zoek. Tegen 11 uur 's avonds wordt er langdurig gebeld en staan er twee soldaten voor de deur die ons naar buiten roepen. De verduistering blijkt niet voldoende en daar de voor raad verduisteringspapier verbruikt is, zoeken de moesten de slaapplaats op en ga ik naar m'n post in de Tuinstraat. De volgende morgen rond 9 uur scheren weer enkele vliegtuigen laag over de stad, heftig beschoten door de afweer, maar plotseling valt het geschut stil.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 17