16 Een wel wat al te realistische oefening menen we. De burgerij weet toch wel dat leger en vloot waakzaam en paraat zijn! en we gaan waar naar bed! Manoeuvres op dit uur van de dag kunnen de onrust alleen maar aanwakkeren. Hadden we de radio aangezet, we zouden eerder uit onze onnozelheid zijn wakker geschud. Als dan de sirenes van de Luchtbeschermingsdienst begin nen te huilen dringt de nuchtere werkelijkheid tot ons door. Er wordt hevig geschoten, erger dan we tot nu toe ooit hoorden. Zo langdurig en zo nerveus. Het is half zes als m'n jongste zuster met haar broer naar de hun aangewezen posten gaan, de een naar de EHBO-post in de school in de Oostslootstraatde ander naar zijn plaats bij de verbindingsdienst. Op straat gekomen worden we spoedig geconfronteerd met allerlei nieuws, waar en onwaar, wie zal het zeggen? Vliegkamp De Kooy schijnt reeds grotendeels te zijn verwoest of staat in brand. Duitsers en met hen sympathise- renden zijn in verzekerde bewaring gesteld. Otto Bauhaus, de horlogier, en de fotograaf Mimi Walinschat zijn opgepakt. Zijn het geruchten of is het waar? Voor het Stellingbureau aan de Hoofdgracht heerst een grote drukte van af- en aanrijdende mili tairen. Het bureau is aan alle zijden met prikkeldraad omgeven. Aan de haven gekomen, zien we dat vrijwel alle schepen zijn vertrokken en die nog aanwezig zijn liggen onder stoom met het luchtdoelgeschut omhoog gericht. Nerveus, gespannen, wachten manschappen op de verraderlijke vijand vanuit de lucht. Wat doen in de weg lopende burgers nog in deze gevarenzone? We keren terug naar de stad waar inmiddels veel winkeliers hun ruiten met stro ken papier beplakken om bij mogelijke glasschade scherfgevaar te voorkomen. Ook wij volgen dit voorbeeld. Achter de ramen van Drukkerij de Boer verschenen intussen bulletins met nieuws, veel nieuws. Niet alleen ons land werd door de moffen overrompeld, ook België en Luxemburg zijn het slachtoffer van de gehate indrin gers. Na de middag meld ik mij bij de Luchtbeschermingsdienst en wordt ingedeeld bij de brandweer in de Tuinstraat op Tuindorp. Voor de bediening van deze spuit was vijf man voldoende maar om de post dag en nacht bezet te houden waren er meer mensen nodig.

Levend Verleden - Den Helder | 1990 | | pagina 16