82 Hysterie of historiciteit? In mijn bijdrage voor het laatste nummer, getiteld "Hysterie of historiciteit; wa-rom een franse week in Den Helder?", is bij het inkorten van de oorspronkelijke tekst door mij een zeer storen de fout veroorzaakt. Langs deze weg wil ik die gaarne tenietdoen. Op pagina 61de laatste alinea, in de zin "Na de Vierde Engel se Oorlog was het de Engelsen...etc" wordt de invoering van het Continentale Stelsel toegeschreven aan de Engelsen. Dat is uitera.-rd volkomen onjuist. Het Continentale Stelsel werd pas in 1806, bij het Decreet van Berlijn, door Frankrijk opge legd aan alle landen binnen de Franse invloedssfeer, en behelsde onder meer een embargo op het transport van strategische goederen tussen Engeland en het continent. In de oorspronkelijke tekst heb ik dit embargo willen vergelij ken met een embargo op transport van contrabande dat eerder van kracht was in de periode voor het uitbreken van de Vierde Engelse Oorlog(1730-1784)Laatstgenoemde oorlog werd vooral ingegeven door het feit, dat de Hollandse koopvaarders dit embargo op grote schaal ontdoken. Via Sint Eustatius werd de Republiek van de Zeven Verenig de Nederlanden de belangrijkste wapenleverancier van de Amerikaanse Rebellen. De Engelsen beschouwden dit als een vijandige praktijk. Doordat de Engelsen na de Vierde Engelse Oorlog over een superieure maritieme positie beschikten, konden zij het embargo uiteindelijk effectueren. Waarmee de positie van de Hollandse handelsvloot aan merkelijk werd uitgehold.. Het embargo had ook negatieve gevolgen voor Frankrijk, dat voor verschillende strategische goederen(zoals Scandinavisch hout voor de scheepsbouw) afhankelijk was van Hollandse leveranciers, In verband met de gedetailleerdheid heb ik dit element uit mijn oorspronkelijke tekst willen verwijderen. Helaas is dit in te grote haast niet afdoende gedaan. Mijn excuses daarvoor. Voor nadere documentatie over het Engelse embargo en over het con tinentaal stelsel, respectievelijk: Barbara 'V. Tuchman, Het eerste saluutschot. De Amerikaanse vrij heidsstrijd en de Republiek; Houten(Fibula) 1988, p. 72 e.v. Simon Schrama. Patriotten en oevrijders, Revolutie in de noordelijke Nederlanden, 1780/1813; Amsterdam 1989, p. 650 e.v. Martin van Kralingen. Reünisten Hogere Zeevaartschool Den Helder. Deze vereniging bestaat volgend jaar vijf en twintig jaar en hoopt dit jubileum te vieren met een grote reünie in de Helderse Schouwburg "De Kampanje". In het ledenbestand wordt echter nog een groot aantal oudleer- lingen gemist. Da:r er naar een zo groot mogelijke volledigheid ge streefd wordt, verzoekt de verenigingssecretaris een ieder die eens zeevaartscnolier was zich met hem in verbinding te stellen. Adres: K. Pompert, Helden der Zeeplein 3j 1782 GL Den Helder. Telefoon 02230-16198. Voor nadere inlichtingen omtrent de reünie geldt ook genoemd adres.-

Levend Verleden - Den Helder | 1989 | | pagina 8