ÏS 96 Beknopt overzicht der geschiedenis van Helder, Huisduinen en Omstreken, door M. J. KORVING, Onderwijzer. vervolg) (wordt vervolgd). 1859. I)e Molenbrug over het Heldersche kanaal gelegd. De breede Oost-groot-sloot gedempt. (Thans Oostslootstraat.) 1860. De batterij Wierhoofd aangelegd. Aan de Oostslootstraat nabij de Looijersteeg een leerlooierij ge bouwd. Later te niet gegaan en verbouwd tot woningen. 1861Het Evangelisatielokaal aan de Vischmarkt gesticht. (Het Noorsche kerkje). Door verloop is het (vergroot en verbouwd) den 3 April 1876 in gebruik genomen als bewaarschool door een vereeniging zonder politieke of kerkelijke kleur. Het gemeentelijk ziekenhuis aan de Kerkgracht ingericht. Het geheele gebouw tot ziekenhuis ingericht wordt medio Mei 1906 in gebruik genomen. November. Vischschuit op Onrust. Heldendaden van Klaas Duit en Cornelis Dito. 1862. De gemeente-apotheek naast het ziekenhuis gebouwd. In 1872 wordt er een verdieping op gezet. Den 17 Maart. Nieuwe heldendaad van Cornelis Dito. Urker botter op den Razenden Bol. Den 30 Mei. De eerste steen gelegd van de Chr. Geref. kerk aan den Dijkweg. Het Kantongerechtsgebovw met kantonnale gevangenis aan de Kerkgracht gesticht. Eerste overplaatsing van werklieden der Marinewerf te Vlissingen naar hier. 1863. De stoomwerkplaats op de Marinewerf volledig ingericht. 1 November. De Engelsche schoener ,.Lady Mary Stuart" op de Noorder Haaks. Klaas Duit c. s. redden de bemanning. Het oude Rechthuis te Huisduinen zetel van baljuw en schepenen afgebroken ten behoeve van de vergrootirig der school. 1864. De particuliere telegraaflijn Helder—Amsterdam wordt door het Rijk overgenomen. Tweede overplaatsing van werklieden der Marinewerf te Vlissingen naar hier. 18641869. De boorden van het Heldersche kanaal worden van steen- glooiïngen voorzien. 1865. Twee concessiën verleend voor stoomsleepdienst door het Groot Noordhollandsch kanaal. Ondergang van de ruim loonende scheeps- jagerij alhier. De balkenhaven van den afgebroken houtzaagmolen wordt gedempt, de houten schuttingen rondom de lioutwerf worden weggebroken en het aldus verkregen Molenplein wordt voor den publieken dienst bestemd. Den 3 Juli. Weer een heldendaad van Cornelis Dito. Windhoos werpt vlet om, Dito zwemt 2 K.M. om de kust te bereiken en haalt te Petten hulp voor zijne beide makkers, die gelukkig gered worden. Den 18 December. Met groote feestelijkheid alhier de spoorweg naar Alkmaar geopend. In 1867 verlengd tot Haarlem, waar door aansluiting bij het overige spoorwegnet wordt verkregen. Het spoorwegbassin gegraven.

Levend Verleden - Den Helder | 1989 | | pagina 22