93 derd, werd ..et terrein, voor zover het niet door de vroegere bewo ners van de geme nte was over6enornen, v -rkocht onder beding dat de Orond Dinnen bepaalde tijd en naar .astgestelde verordeningen werd bebouwd, we mogen aannemen dat de Janzens een ze er belangrijk ge deelte van dit bouwterrein van de gemeente hebben gekocht en het al of niet in opdracht van derden bebouwden. Rond 1860 bouwden zij aan de Bassingracht, hoek Brouwerstraat, het winkelpand met bakkerij voor de uit Medemblik afkomstige banketbakker Jan Dunselman en daar naast het woon/winkelhuis voor zijn neef Jan 'Valraven, die hier een kruideniersbedrijf vestigde. Jan 'Valraven was een zoon van de Medem- blikker handelaar in wijnen en gedistillerd Dirk 'Valraven en Elisa- beth Dunselman en aan Chrisbaas Janzen geparenteerd. In 1866, kort voor zijn dood, schonk Jo- hannes Eila.rd aan het r.k. kerkbestuur n royaal perceel grond aan de Jonkerstraat, bestemd voor de bouw Van een school voor Kleuter- en lager onderwijs, terwijl zijn weduwe op 1e Pinksterdag 1875 aan het zelfde kerkbestuur een perceel grond aan bood naast de gerealiseerde school om daarop voor haar eigen rekening een tehuis te bouwen voor rooms-ketholieke wezen. Het nog bestaande brede hoekpand op de hoek van de Janzenstraat werd om niet geschon ken aan Jan Walravens schoonzuster Geer- truida Koogenbosch bij haar huwelijk op 13 juli 1865 Met de sleepbootkapitein Pier- re Jean Guillaume Piscaer. Tenslotte besluit het gemeentebestuur in november 1894 tot aankoop van de volgende in de Nieuwstad gelegen straten en gr-chten van de familie Janzen: Sluisdijkstra-t, Janzenstraatt Steengracht, Fabrieks- gracht, Jonkerstraat, Gasstraat, Lelie-(later Stakman Bosse)straat, Hartenstraat, Wagenstraat, Nieuwstraat, Brouwerstraat, Vijzelstraat, Visstraat, Bassingracht, Spoorgmcht, Jan in t Veltstraat, Pieter Quantstraat en L. van Berkstraat.. (wordt vervolgd). M.K.J. Hocgenbosch.

Levend Verleden - Den Helder | 1989 | | pagina 19