92 niet te verwonderen dat beide heren Janzen in 1850 zitting hadden in de commissie tot opheffing van het onvrij territoir. Dit uit de Franse tijd stammende statuut verbood aan de zeeschepen het laden en lossen in de Helderse haven, alsmede het oprichten van magazij nen en werkplaatsen rond de haven. Ofschoon Dem Helder sinds 18Mi- was opgenomen onder de vestingen en de bev/aking en controle voor de accijnzen daardoor vrij eenvoudig was, bleven deze bepalingen voor de stad gehandhaafd. Toen een wijziging van de Wet op de Middelen in 1849 de mogelijkheid bood om onder het gehate regiem uit te ko men, stak een aantal Helderse ondernemers de koppen bijeen. Het waren de heren 3.R. de Breuk van hotel "Den Burg", notaris P. J. Beets, S. Taylor van scheepswerf "De Hoop", S. Lastdrager van scheepsv/erf "De Lastdrager", J.T.. Zur Mühlen van de de rederij Gebrs. Zur Mühlen en de Gebrs. Janzen, die onder voorzitterschap van wethouder C. Bakker bz. de hernieuwde aanval op het statuut openden. Na tussenspraak van enige parlementariërs verklaarde de Minister van Financiën zich bereid de situatie opnieuw te overwe gen. In januari 1851 volgde een gunstige beslissing waardoor de ac tie met succes werd bekroond en de vlaggen in Den Helder konden wor den uitgestoken. Aan bouwopdrachten mankeerde het de heren oanzen inmiddels niet. In 1852/1853 voeren zij restauratiewerken uit aan fort Kijkduin. De in 1813 als fort Morland gebouwde sterkte vertoonde ernstige verzak— kingsverschijnselen. Onder diverse deuren dienden de houten funde— ringsplaten te worden vervangen door betonnen draagvlakken om de scheurende muren te ondervangen. Niettegenstaande alle bezwaren wisten zij het karwei tot een goed einde te brengen. Op 29 juli 1853 vond in het geuouw "Tivoli" de aanbesteding plaats van de bouw van een kerk voor de Evangelisch-Lutherse gemeente. Het achtkantige geuouw op de hoek van de 7/es-gracht en de Breewa- terstraao, dat we nu nog ken en als het pakhuis van expediteur van der Fyk, werd voor 14»400r- aan de Gebrs. Janzen gedund. De eerste s-een werd gelegd op 1 april 1854 en op 10 augustus 1656 werd het kerkgebouw plechtig ingewijd. inmiddels hadden zij ook de bouw op zich genomen van het polderhuis "Veerburg" aan de nolenvaart in de Anna PaulownapolderIn dit ge bouw, dat in december 19/1 werd geawoveerd, was van 18/0 tot 1875 het bestuur van de nieuw gestichte gemeente Anna Pa.ulowna geves tigd. In december 1857 kocht de gemeente Den Helder van heu Rijk de do meingronden waarop het z.g. "strooien dorp" was ontstaan. Nadat de tijdelijke opstalle.. van hutten en omgekeerde vletten waren verwij-

Levend Verleden - Den Helder | 1989 | | pagina 18