90 VA-N AAFNEMERS EN M0L5NfARS. Van welke richting men rond de eeuwwisseling lieuwediep naderde, overal, werd het stadsbeeld gedomineerd door de molen aan de Mo lengracht, de molen "De Eendragt". De oude ansichtkaarten uit de collecties Kalkman en Rondel gaven vorige zomer een fraai gezicht op deze stellingmolendie in 1843 als trasmolen in gebruik werd genomen door de aannemersfirma (iebroeders Janzen» Tras is gemalen tufsteen, een vulkanisch materiaal dat in de da gen dat de portlandcement nog niet bekend was, gebruikt werd als metselspecie. Tufsteen heeft de eigenschap onder alle omstandig heden zeer hard te worden. Als grootste aannemers ter plaatse, was het niet vreemd dat zij de produktie van dit onmisbare materiaal in eigen hand namen, voor hout zorgde de heer L. den Berger, die sinds 1830 aan de overzij de van het Helderse Kanaal een houthandel exploiteerde met balken- haven en de houtzaagmolen "De Onderneming". Na overlijden van Den Berger werd deze molen verkocht en afgebroken, terwijl de balken- hpven in 1865 werd gedempt. Om in de behoefte aan hout te voorzien bouwden de gebroeders toen een eigen houtzaagmolen aan de rand van de toenmalige nieuwe stadswijk "De Nieuwstad",waar vandaag nog de houthandel voorheen Nico Vinken Co. is gelegen. De heren Janzen waren geboortig uit Lindern in Oldenburg, waar Jo- hannes Stephanus in 1801 werd geboren en zijn broer Johannes Eilard twee jaar later. Opgeleid in de bouwnijverheid zullen zij waar schijnlijk vernomen hebben van de grote bouwwerken die aan het Nieuwediep werden uitgevoerd. Het waren de plannen van Jan Blanken die, aanvankelijk ontworpen voor Napoleons "Gibraltar van het Noor den", onder koning Willem I in vereenvoudigde opzet werden uitge voerd. De bouw van de kantoren en werkplaatsen, de z.g. Franse ma gazijnen op Willemsoord, verschafte aan zeer veel bouwvakkers een boterham. Naar het schijnt in gezelschap van een Amsterdamse aan nemer zijn de beide Janzens aan het Nieuwediep beland. Toch leren we hun bestaan eerst kennen als in 1829 in café "De Ro de Leeuw" in de Artilleriestraat een aanbesteding plaats vindt van de gemeenteschool nr. 4 aan de Hoofdgracht. Met een scherp bereken de calculatie van 8.460t- zijn de gebroeders Janzen de laagste inschrijvers en wordt het werk hen gegund. Tot genoegen van bur gemeester en assessoren wordt het werk ondanks ongunstige weers omstandigheden tijdig en naar behoren afgeleverd. In hetzelfde jaar trouwt Johannes Eilard, in de wandeling Janbaas genaamd, met de uit Minden afkomstige Clara Louise Meijer, degene

Levend Verleden - Den Helder | 1989 | | pagina 16