88 Van KnixLóweQ iot ToAib/uiQ. HeAlnneAlrig. aan de KaunaaJweQ in kei bejgln van Toen ik op een wat sombere voorjaarsavond in 1989 op het kruispunt Weststraat- Kanaalweg voor het verkeerslicht stond te wachten en ik zo naar de zogenoemde "Ja knikker" keek die is opgesteld voor de Hogeschool voor de petroleum- en gastechno- logie "Noorderhaaks"kwam in een flits ditzelfde kruispunt uit mijn jeugdjaren weer voor ogen. Toen de statige bomenrijen van twee lanen die hier samenkwamen, met rechts de typische brug over het werfkanaal vanaf het woonhuis van de Officier van politie van de Rijkswerf naar de voorname Hoofdgracht en op de plaats van de "Ja-knikker" stond café Dito op de hoek Weststraat -Kruisweg. Recht vooruit de destijds zeer populaire Weststraat-kluft naar de Dijk, met rechts onderaan die kluft een klein huisje waar Prinks snoepgoed en petroleum verkocht. Het verkeerslicht wordt groen en ik rijd door naar de voormalige Kruisweg, zoals het einde van de Kanaalweg toen heette. In gedachten passeren we de winkel van S.J. Prins, één van de eerste winkels in Den Helder met zo'n ingebouwde etalage, waar je als kind -vooral tegen Sint Nicolaastijd- je ogen uitkeek, terwijl in dit portiek menige kermisganger tijdens een onverwachte regenbui beschutting kon vinden. Er tegenover was de muziekhandel van Selbach met daarnaast een kapsalon, oor spronkelijk van Van der Maden. Dan kreeg men de Waagsteeg, die naar het Helders kanaal leidde, met aan de andere zijde, vóór de Rijks h.b.s., het Vogelpoelmonument met klok, dat eerst gestaan heeft in het Vogelpoel-plantsoen, de plaats waar in 1899 de Rijks h.b.s. w;erd gebouwd. Terug naar de rechterzijdewe zien naast de winkel van Prins de zaak van de eerste Helderse dameskapper Willy Thodam, die in de dertiger jaren nogal eens problemen had met huisvaders, die het niet eens waren met de manier waarop hij hun ega's had gekortwiekt. Daarnaast was de bakkerswinkel van de Wed. C.H. van Hees en dan een groot huis, waarin de heer Kiesewetter sr. en de familie Brandsma woonden. Vervolgens de slagerij van Evelijn en de melkhandel van Kant, met daarnaast de galanteriezaak van de Wed. E.H.B. Barbanson en een grote winkel, waarin de Theehandel van v/h. Pocke S. Klein gevestigd was. Dein volgde een groot gebouw van de Vrijzinnig Hervormde Gemeente, waarin de damesclub "Dorcas" en de V.C.J.B. samen kwamen en waar in de benedenverdieping een sportschool van Hans Enklaar was. Hiernaast de steenhouwerij van Simons en daarnaast de boekhandel en eerste particu liere leesbibliotheek van Piet Spruit, evenals de reeds eerder genoemde Prins,uit gever van prentbriefkaarten met stadsgezichten van Den Helder. Thans voor verzame laars zeer in trek. Tegenover deze zaak,naast de Rijks h.b.s., de politiepost Molenplein, welke in de oorlogsdagen ontruimd moest worden, met daarnaast het beurtvaartkantoor van de E.S.O.N.A. Aan de kademuur van het Helders kanaal zijn thans nog de voormalige aanlegplaatsen te herkennen. We gaan weer naar de rechterzijde van de Kanaalweg: naast Piet Spruit twee café's. Het café van S. Veenstra en de "Poort van Kleef". Vervolgens de winkel in koloniale waren van S. Dijkshoorn, de "Toko" genaamd, met daarnaast weer een café en wel van de eerste echtgenote van de bioscoopdirecteur Piet van Twisk en dan het woonhuis van steenkolenhandelaar H. de Haan. Op de hoek van de naar de Dijk leidende Kanaalstraat rechts de slagerij van P. de Beurs, waar later C. Veerman woonde,en links de winkel van A.S. (Sam) Kannewasser in manufacturen en lingerie. Daarnaast de drogisterij van P.J. Steinberg en de sigarenwinkel van de Wed. Kunst. Vervolgens komen we bij het destijds meest populaire gebouw van Den Helder, het "Casino" van Meijer Polak\ Een plaats waaraan de gehele Helderse bevolking herinneringen had, waar vriendschappen werden gesloten en huwelijken tot stand kwamen. Met namen als Chris Niesthoven, Arie van Til, A.J.H. Roos, Piet Vonk en J.H. Polanen, die nog bij vele oude jutters voortleven. We vervolgen onze route in de richting van de Postbrug. Eerst de zaak van S. Coltof met de showroom van slaapkamers en dergelijke, daarnaast de parapluie- winkel van Querelle, de meubelzaal van Govers, welke in 1937 afbrandde, de

Levend Verleden - Den Helder | 1989 | | pagina 14