52 "Overmeestering van Holland; Pichecru 9 Januarij 1795" "Bij het eenstemmig verhaal van zoovele geachte schrijvers, omtrent wie, althans van sommige, met name van de Luitenant-Generaal Jomini, getuigd wordt, dat zij hun verhaal uit oorspronkelijke bescheiden geput hebben, schijnt men de zaak, oppervlakkig beschouwd, aan gee- nen gegronden twijfel te kunnen onderwerpen. En nogthans is hun verhaal niets meer dan eene fabel, of om het juister uit te drukken, eene versierde, zeer opgesmukte voorstelling van eene kleine, onbe duidende omstandigheid, welke bij het verdragen onzer zeeofficieren in het Nieuwediep met den bevelhebber van het Fransche krijgsvolk dat Den Helder in bezit genomen had, voorviel", aldus de schrijver die zich, waarschijnlijk meer dan welke andere auteur ook, moeite heeft gegeven van de gebeurtenis in kwestie de ware toedracht te achterhalen, "/elke gebeurtenis? Men zal inmiddels hebben begrepen dat het gaat om "iets" dat aan het Nieuwediep hec-ft plaats gevonden bij het einde van de Republiek der Zeven Provincieën, begin 1795» Wie meer wil weten wordt bij deze uitgenodigd tot een bezoek aan een kleine tentoonstelling in het Helders marinemuseum. Deze "Exposition-Surprise" vormt een onderdeel van het programma van de Franse Week.. Ph. M. Bosscher het hazepad. Toch durfde nog haast niemand tegen het gezag op te staan. Admiraal Ver Huell weigerde zich over te geven. Zo deed zich de absurde situatie voor, dat op Napoleons verjaardag, op 2 december, in Den Helder verp] :icht werd gevlagd en feest gevierdi Dubbel angst onder de bevolking: voor Ver Huell, maar ook voor de Kozakken, die op 21 december, ter illus tratie van hun weinig vredelievende bedoelingen, het weeshuis van Huisduinen in brand schoten. Op 14 april 1814 bereikte Den Helder het bericht, dat Napoleon de kroon had neergelegd en naar Elba werd verbannen. Op 22 april, om 12 uur 's middags, werd, zowel op het fort la Salie, als op de schepen de Franse vlag gestreken. "Weldra droeg ieder oranje, doch de maire liet eene waarschuwing aanplakken, waarbij dit vooralsnog werd ontraden". Op zondag 1 mei werd bekend gemaakt, dat ieder de Hollandse vlag mocht uitsteken en oranje dragen. "Nu werd ook op het fort de witte vlag ver vangen door de Hollandsche driekleur en op den 4 Mei werd la Salie eindelijk geheel door de Franschen verlaten". MARTIN VAN EXTER.

Levend Verleden - Den Helder | 1989 | | pagina 4