Het onderwijs en de school IV 1 SI De periode 1852 - 1869 In de vorige Kroniek is al gemeld, dat het schoollokaal in een niet al te beste staat verkeerde, en de gemeente in het jaarverslag daar geen enkele melding van maakte. Nog sterker, men schreef ‘het schoollokaal en de onderwijzerswoning verkeren in behoorlijke staat’. Het aantal schoolgaande kinderen werd wel vermeld. In juli 1852 bijvoorbeeld waren dat 38 jongens en 25 meisjes. Ook is meermalen genoteerd, dat de onderwijzer de derde rang bezat en het gegeven onderwijs voldoende werd geacht. Stijgende onderwijskosten Een eerste aanwijzing dat er nagedacht zou moeten worden over een betere huisvesting van de school kwam eind 1855. De burgemeester stelde toen voor het onderhoud van de kerktoren even uit te stellen, omdat de kosten voor het verven en repareren van het schoollokaal wel fl. 78,00 zou gaan kosten. Naast deze uitgaven aan onderhoud zorgde Adrianus Bos, de onderwijzer, ook voor kostenverhogingen. Maar liefst 3 jaar achter elkaar vroeg en verkreeg hij een gratificatie van fl. 25,00. De eerste keer, eind 1855, wegens ‘de duurte der levensmiddelen, de vermeerdering van zijn huisgezin en het geringe door hem genoten tractement’. In het jaar daarop ging het weer over de lage beloning en over het weinige schoolgeld dat hij ontving. Een en ander leidde ertoe dat in april 1858 de District Schoolopziener de gemeente nog eens wees op Onderwijzersbenoeming Adrianus Bos overleed begin 1858. En hoewel de raad erkende dat het onderwijzerstractement eigenlijk te laag was, hield men het voor de sollicitanten nog steeds op fl. 400,00 per jaar. Wel werd aan de betrekking vrije bewoning en vrijstelling van grondbelasting gekoppeld. Na een vergelijkend examen werd de heer J. Meurs benoemd tot de nieuwe de geringe verdiensten van de hoofdonderwijzer en de zeer noodzakelijke vergroting van het schoollokaal. In antwoord op de stijgende uitgaven nam de gemeenteraad later in het jaar het besluit, dat er een regeling moest komen inzake het heffen van schoolgeld. r, Ki Raadhuis, school en onderwijzerswoning in betere tijden 8 KRONIEK VAN OUDORP 2018 e

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 8