Een eeuwenoude kruik q Y In de Kroniek van Oudorp van 2017 las ik het prachtige artikel over de Karmelieten en hun vroegere behuizing, het Karmelietenklooster langs de Munnikenweg op het Sweengeest. De plaats waar het precies heeft gestaan is niet helemaal zeker, maar de beide opgemetselde waterputten op de Stellingmolen laten ons weten dat het echt heeft bestaan. Ik keek toen naar het kruikje op ons kamerkastje en besefte dat ook ik een bewijs heb van de vroegere aanwezigheid van de Karmelieten. Het is een kruikje uit ongeveer 1500, afkomstig uit Raeren in België, provincie Luik, een centrum waar veel aardewerk werd gemaakt. Het moet, omdat de scherven op die plek gevonden zijn, gebruikt zijn door de ‘Karmelieter monniken’. Het intrigerende is, dat er een verharde witte substantie tegen de binnenwand zit. Wat heeft erin gezeten? Is het weggegooid? Is het met inhoud en al tussen het afval geraakt? We zullen het nooit weten. zijn voor kinderen en passanten). Heel blij kwamen ze alle drie met een scherf thuis, die ze naast elkaar uit de grond hadden gehaald. Ik zag al direct dat het geen recente scherven waren en dat ze in elkaar pasten. Ik heb gebedeld of ik de scherf van het buurmeisje mocht hebben, dat lukte, toen een tube Velpon gekocht en het kannetje in elkaar geplakt. Het intrigeerde me. Een paar jaar later ben ik ermee naar het archeologisch depot gegaan op de Oudegracht in Alkmaar. Ik heb het daar voor onderzoek achtergelaten en kreeg het na een poosje terug met een briefje: De Karmelieten kunnen het ons niet meer vertellen, maar ik ben nog steeds nieuwsgierig! Emmy Reijngoud We zijn in 1975 met ons gezin van de Pastoor Maatstraat naar de Kasteellaan verhuisd. Enige tijd later is de bouw van de Molenwijk gestart, de plek waar we ons het klooster voorstellen. Onze dochters, ongeveer 8 jaar oud, zijn met een buurmeisje, blijkbaar in een weekend, naar het bouwterrein gegaan. De grondwerken waren gestart. Ze hebben daar wat gespeeld, rondgekeken en wat in de grond geroerd. (Nu zou zo’n terrein niet meer toegankelijk '■S..’W. 54 KRONIEK VAN OUDORP 2018 De witte substantie tegen de binnenwand met wat uitgedroogde aarde erboven. Het in elkaar geplakte kruikje, even V buiten gezet voor de foto.

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 54