De kerk- of kippenbrug van Oudorp RBi «Wol IBP ro A konden maken van het kanaal. Tevens kreeg de ringvaart een nieuwe naam en die luidde: Kanaal Alkmaar- Kolhorn. De Kippenbrug (waarvan de officiële naam Kerkbrug is) werd gebouwd eind 19e eeuw voor de kerkgangers uit Heerhugowaard en de Schermer. Deze mensen liepen over deze brug via ‘t Wuiver naar de kerk in Oudorp. Het was toen nog maar een smalle, houten en lage brug. In het begin van de 20e eeuw werd het houten bruggetje vervangen door een stalen brug met een betonnen dek.In de jaren 30 van de vorige eeuw was de brug nog steeds van beton en dus zonder de dwarslatjes, waaraan de brug de bijnaam ‘Kippenbrug’ uiteindelijk te danken had. Rond de jaren 20 van de vorige eeuw werd het land rond de Schermer- ringvaart verkaveld en moest de ringvaart dieper en breder worden gemaakt. Dit was nodig om de boeren de gelegenheid te geven om met een boot hun koeien en melkbussen en de producten van hun akkers te vervoeren. Ook het lage, betonnen bruggetje werd vervangen door een hogere, houten brug, zodat grotere schepen gebruik Het Noord-Hollands kanalenplan, waarbij ook de Nieuwe Vaart of Hoornse Vaart werd verbreed, vond plaats eind jaren 30 van de vorige eeuw en werd in de oorlog beëindigd. De Breelaan werd afgesloten, omdat de brug bij de Huigendijk ook verdween, zodat het kerkvolk een grotere omweg moest maken om naar de kerk in Oudorp te gaan. Om het lopen op de brug veiliger te maken, vooral als het nat of glad was, werden er dwarslatten op aangebracht, waarna al gauw in de volksmond de naam ‘Kippenbrug’ in zwang was dit omdat door de latjes het brugdek eruit zag als de loopplank naar het nachthok van een kippenhok. In een artikel van het blad van het Landschap Noordholland wordt melding gemaakt van het begrip ‘Kwakel’. Dat blijkt hetzelfde te zijn als ‘kippenbruggetje’ en je komt er verschillende tegen hier en daar in de provincie. Volgens dat artikel is die van ons in Oudorp een heel mooie en O. A 'W Aanzichtkaart van de Kippenbrug. Uitgave Tamis manufacturen Oudorp 1959. Wie de dame is, is niet bekend. 52 KRONIEK VAN OUDORP 2018 X 2018 De Kerkbrug in zijn volle glorie. De Kippenbrug rond 1930. J’i 7 ‘I''

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 52