en Zondagsschool „Laat de kinderen tot Mij komen” OPENBARE HltkOOPIM. O AAN DEN OMVAL, V i SCHOOL EN ONDERWIJZERS WONING, ERF, A L I) A A R, Doelenstraat Op Dintj.sdatj. den 4 ipril 1865. Hervatting der lessen op Zondag 20 Augustus 1933. perceel grond met het daarop staande schoolgebouw aan den Omval in de Schermeer. In een Akte van Koop en Verkoop van 7 september 1846 verkoopt Albert van Dam een stuk grond met het daarop staande schoolgebouw aan de Omval (kadastrale sectie G nr. 266 groot 2 roeden 80 ellen). Hij verkoopt dit aan de Edel Achtbare Heer Francois Constantijn Willem Druijvesteijn, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en Burgemeester der stad Alkmaar. Bij de aankoop van het genoemde perceel op 11 juni 1836 was er niet goed gemeten. Het aankoopbedrag is nu 300 Nederlandsche guldens. De kosten voor deze akte bedroegen toen 16 gulden en 56 cent. Hiermee komt het schoolgebouw in handen van de gemeente. In het schooljaar 1851/1852 is de hoofdonderwijzer de heer C. Dammes en krijgt de school 100 gulden van de gemeente voor het onderwijs aan behoeftige kinderen. Op 15 januari en 15 juli worden jaarlijks de leerlingen geteld. In 1854 wordt er 20 gulden beschikbaar gesteld voor schoolbehoeften van onvermogende kinderen op de school aan de Omval. Dit bedrag wordt het volgende jaar verhoogd met een gulden. Ook worden er op de school 6 kinderen van onvermogende ouders onderwezen. In 1857 krijgen 5 kinderen kosteloos onderwijs aan de buitenschool aan de Omval. Op 13 augustus 1858 treedt een nieuwe onderwijswet in werking en langzaam komt de regeling van het onderwijs, zoals is gesteld in de wet van 13 augustus 1858, in zich voor de kleine school aan de Omval. In 1860 verwacht men om in dit jaar geheel aan de nieuwe wet van 1858 te kunnen voldoen. Op de school wordt in januari les gegeven aan 27 jongens en 13 meisjes. In juli van dat jaar waren dat 39 jongens en 21 meisjes. Er wordt er kosteloos les gegeven aan slechts 3 jongens en 4 meisjes aan de openbare school aan de Omval. Ook was er een avondschool welke bezocht werd door 11 jongens en 6 meisjes. Het onderwijs was helder en in niet te snel tempo. De plaatselijke schoolcommissie vindt het jammer dat de leeftijd voor toelating tot de school op 5 jaar wordt gesteld. Veel van deze kinderen horen op deze leeftijd op de bewaarschool en niet op de buitenschool. Het openbaar onderwijs volgens de wet van 13 augustus 1858 en in 1861 in de gemeente Alkmaar geregeld, werd in 1862 uitgebreid en herzien. In dit jaar wordt besloten de onderwijzerswoning te vergroten, want die was te klein voor een gezin. De belangstelling voor de school blijft. Een voorstel voor geheel kosteloos onderwijs wordt door de gemeenteraad afgewezen. Er komen geluiden om de school te sluiten. Het er op volgende jaar wordt dit voorstel door de raad opnieuw in behandeling genomen. De hoofdonderwijzer is in 1863 nog steeds de heer W. Schut en het aantal kinderen is gemiddeld 25. Hiervan komen er 18 uit de gemeente Alkmaar en 13 kinderen (ongeveer de helft van het leerlingenaantal!) krijgen kosteloos onderwijs. Hoofdonderwijzer W. Schut De hulpschool, waar hoofdonderwijzer W. Schut ook directeur van was, bleef in stand voor kinderen die ver van de stad af woonden. Er waren in het jaar 1858 73 leerlingen. Ouders en leerlingen waren zeer tevreden. De school wordt gesloten en het gebouw wordt verkocht De belangstelling om op de Omval onderwijs te volgen werd allengs minder en op 27 januari in het jaar 1864 valt voor de school aan de Omval het doek door een besluit van Gedeputeerde Staten. Er wordt besloten, dat met ingang van 1 februari 1865 de school wordt opgeheven. De heer Schut, onderwijzer 2e rang, heeft een vaste jaarwedde van 550 gulden. Het schoolgeld bedraagt dan f 1,30 per kwartaal per leerling. Ook toen werden er bij de Gedeputeerde Staten bezwaren ingediend, maar zij bleven bij hun besluit. Dit ondanks dat, volgens de plaatselijke Alkmaarse schoolcommissie, het onderwijs voldoende was. De school telde bij de sluiting 23 leerlingen, waarvan 13 uit Koorstraat Nieuwpoortslaan Omval Aangifte van nieuwe leerlingen aan de school. onder de gemeente A L K M ik A R V AN EEN thans ingerhd tot des voormiddag# te elf ure. 36 KRONIEK VAN OUDORP 2018 dvertentieoproep voor leerlingen voor de zondagschool aan de Omval. Alkmaarsche Courant 9 augustus 1933.) Verkoopadvertentie van het schoolpand in 1865 H II I S

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 36