ook wel armenschool genoemd Een hulp- of bijschool op den Omval, Omval. Op beide periodes zal in dit artikel worden ingegaan. Inleiding Onderwijs heeft op de Omval eeuwenlang een grote rol gespeeld. Ook nu nog. Vanaf het moment van de inpoldering was de stad Alkmaar slecht bereikbaar voor de kinderen uit de Schermer. Ze moesten altijd de ringvaart van de Schermer oversteken. Vervolgens moesten ze over de Steeweg lopen (later de Schermerweg geheten en nog later de Oude Schermerweg) en dan via de vlotbrug over het Noord-Hollands kanaal richting Alkmaar. Dit nam ongeveer een uur in beslag. Na de inpoldering ontstond aan het einde van de Noordervaart en vóór de ringvaart van de Schermer en het Zeglis al snel een kleine woonbuurt: de Omval. Voor het onderwijs is het waarschijnlijk ook van belang geweest, dat de kerk van Stompetoren en Oudorp in dit stuk van de droogmakerij bezittingen had; dat waren huizen en landerijen. Bij mijn zoeken naar het onderwijs op de Omval vond ik, dat er reeds in 1793 een nieuwe schoolmeester nodig was voor de armenschool op de Omval. Die schoolmeester kreeg 1 gulden per jaar voor ieder kind en mocht alleen die boeken gebruiken welke door de dominee waren goedgekeurd. Waar deze school toen op de Omval was gevestigd, weet ik niet. In een voordracht van de burgemeester van 1846 wordt gesproken over een hulp of bijschool ten gerieve van de bewoners op de Berigt der gezamelijke Gereformeerde Schoolmeesters. Gericht aan de Edele Groot Agtbare Heren Burgemeester en Regeerders der Stad Alkmaar. Verschillende godsdiensten en dus verschillend onderwijs. Korte inhoud van een brief van 10 juli 1790: De brief besloeg negentien vellen. Hierin komen de verschillen tot uiting over het inzicht van onderwijs tussen de schoolmeesters 34 KRONIEK VAN OUDORP 2018 A Het laatste bestaande stukje van de oude school, Omval 50 evelbord van Omval 50 50

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 34