J J. Vethaak In de jaren veertig waren er nog echte winters. Dan werd er geschaatst op de sloten van de Oudorperpolder die begrensd werd door de Munnikenweg, de Nieuwe Schermerweg, het Ooievaarsnest en Oudorp. Zo kon je vanaf de Kanaaldijk tot achter de rooms-katholieke kerk in Oudorp komen. Dit hele gebied is allang volgebouwd en schaatsen is daar niet meer mogelijk. Trouwens, waar zijn de echte winters gebleven? Midden in de oorlog moest ik brood halen bij bakker Groen aan de Kooltuin. Op de terugweg wilde ik de kortere route over het bevroren kanaal nemen en stapte bij de Friesebrug op het ijs waar ik prompt doorheen zakte. Op de brug liep een man die op mijn geroep om hulp hard richting Frieseweg liep. Zo was ik op mezelf aangewezen en dat lukte. Zonder brood thuisgekomen werd ik van droge kleren voorzien en naar bed gestuurd. Ook in deze tijd vond ’n keer een “veldslag” plaats tussen met stokken gewapende jongens van het Rooie Dorp en van het Ooievaarsnest waarbij ik me had aangesloten. Het treffen vond plaats op het gras voor de renteniershuizen en eindigde onbeslist. Het was allemaal heel onschuldig. Van oorlogshandelingen heb ik heel weinig gemerkt, behalve die ene keer, toen een Duitse kustvaarder juist voor ons huis in gevecht kwam met een Engels jachtvliegtuig. Na een korte schotenwisseling vervolgden beide hun weg, zonder veel schade aangericht te hebben. In 1945 werd ons huis te klein: mijn broer en ik waren geboren en Ik denk nog vaak terug aan de vooroorlogse landelijke Kanaaldijk. Helaas is dit mooie stukje Oudorp/ Alkmaar voorgoed verdwenen, opgeofferd aan de grote slokop van de tegenwoordige tijd: het moderne verkeer. maar gelukkig niet zonk. Iemand sprong in een roeiboot bij de brug en wist de man uit zijn benarde positie te redden. Jaren later hebben wij de Kanaaldijk verlaten en gingen in de Margrietlaan wonen.Van Alkmaar- Noord naar Alkmaar-Zuid dus. Met dank aan de heer D. Veel voor de prettige samenwerking en zijn positieve opmerkingen. bovendien was mijn Ursemmer grootmoeder bij ons komen wonen. Zij had haar grote woning aan de Omval, waar zij toen woonde, moeten ontruimen om plaats te maken voor evacués uit Den Helder. Die mensen hadden op last van de Duitse bezetter hun stad moeten verlaten. Wij verhuisden naar Kanaaldijk E2a, het eerste grote huis gerekend vanaf de Friesebrug. Hoewel wij ook daar heel prettig woonden, hebben mijn ouders later een pand gekocht dat meer in de richting van de Nieuwe Schermerweg stond: Kanaaldijk E18 (later 19). Zij hadden namelijk gehoord dat door de bouw van de nieuwe Friesebrug een hoog talud voor E2a zou verschijnen. Dus: weg het uitzicht op het kanaal en het Victoriepark. Onze buren van E2b pasten zich aan: zij gingen boven wonen en beneden slapen. Op een dag stond ik in E18 voor het raam uit te kijken en zag tot mijn stomme verbazing plotseling een auto door de lucht vliegen. De bestuurder had blijkbaar veel haast en reed veel te hard op de Nieuwe Schermerweg richting de Friesebrug. Het gevolg was dat de auto in het kanaal belandde ft mint1 k Marietje de Boer en ik op de smalle Kanaaldijk. Mijn moeder en ik op het smalle jaagpad langs het kanaal SMB nS

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 31