Om F- II o r z [gf I Wg ff LL Dick Veel Zijn lichamelijke krachten namen echter gestaag af, doordat zijn nieren hem steeds meer in de steek lieten. Terug in Nederland lag eigenlijk rust voor de hand, maar hij werd opgeroepen om voor een half jaar een parochie over te nemen. Dat viel hem echter zwaar. Door de erna volgende rustperiode verbeterde zijn conditie en werd hij rector van de Mill Hill vestiging in het Noord-Hollandse Obdam. orde benaderd. Een congregatie van Afrikaanse zusters zochten een leidsman, precies waarvoor hij in Amerika op cursus was geweest. Op zijn zestigste keerde hij aldus terug naar zijn geliefde continent, dit keer naar Kenia. Hij zag die jaren als de mooiste van zijn leven, omdat hij uitsluitend met mensen omging en zich niet met bouwen en uitbreiding hoefde bezig te houden. Materiële zorgen bestonden niet meer. Wederom speelden zijn nieren op en moest hij noodgedwongen Kenia verlaten en weer terug naar zijn geboorteland gaan. De actieradius van Nico werd wel steeds kleiner, doordat hij een aantal malen per week, later bijna chronisch, dialyses moest ondergaan. In december 2008 was zijn kaarsje op en ging een opmerkelijke en beminnelijke Oudorper heen. Kenia In 1989 werd hij, 59 jaar oud, door de leiding van zijn Definitief terug naar Nederland In 1997 vierde hij in Oudorp in een volle kerk nog zijn 40-jarig priesterjubileum. Hij ging in 1998 met pensioen en keek terug op vele vruchtbare jaren, waarvan vierentwintig jaar in Oeganda en acht jaar in Kenia. Zijn bestemming was het missiehuis Vrijland te Oosterbeek, maar stil zitten was er niet bij. Hij was zijn eigen fonds gestart, dat zich ten doel stelde om geld in te zamelen voor Afrikaanse kinderen wier ouders aan aids waren overleden. Dit maakte het ze mogelijk om toch een schoolopleiding te volgen. Vele honderden wezen in Kenia en Oeganda hebben daarvan de vruchten mogen plukken. Zijn Afrikaanse zusters Franciscanessen hielden hem van de vorderingen van zijn pupillen op de hoogte. Het onderwijsfonds bestaat nog steeds. Terug naar Nederland De terugreis naar zijn vaderland ging via een omweg, die hem naar Israël voerde. Een grote wens van hem werd daarmee vervuld en hij kwam met onvergetelijke indrukken naar huis. Het medisch onderzoek wat daarop volgde, zette een dikke streep door de hoop op verdere tropische jaren. Hij kreeg van zijn orde een sabbatical jaar aangeboden wat hij benutte door het volgen van een leiderschapscursus in de Verenigde Staten. K Veertig jaar priester met pastor Dirk Braakman. 28 KRONIEK VAN OUDORP 2018 Gegevens deels ontleend aan De Vrijlander afl. 5, publicatie van missiehuis Vrijland te Oosterbeek A Veel activiteiten gingen in Uganda in de open lucht. geestelijken had achtergelaten.

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 28