Oudorper Een bijzondere 1957 Nee, het was niet de naamgever van onze Westerstraat, maar zijn leven overziende, zou het zomaar wel hebben gekund. Mensen kregen wel eens voor minder een straat naar zich vernoemd, maar het zal er wel niet meer van komen. Dit was een geluk voor het gezin, want zo ronde 1930 waren de crisisjaren aangebroken. De gemiddelde arbeider verdiende 8 gulden per dag en er werd in veel gezinnen armoede geleden. Ook de oorlogsjaren was de familie Wester goed doorgekomen, zoals wel vaker het geval was in een dorp. Het was een mooie en zorgeloze jeugd, iedereen werkte mee en de gezinsband was sterk. Nico werd voorgelezen door zijn oudere zus, die spannende boeken voorlas, zoals Kruimeltje en een boekje met verhalen van pater Westerwoud, waarnaar ook de Oudorpse verkennersgroep werd vernoemd. Dat maakte veel indruk en op jonge leeftijd groeide het verlangen om later in de missie te gaan onder het motto: Ik ben gelukkig, maar wil anderen ook gelukkig maken. De lagere school werd door de kleine Nico Wester zeer goed doorlopen. Hij was de beste van zijn klas, al was taal niet zijn sterke punt. Hij bestendigde zijn al op jonge leeftijd gemaakte keuze door zich na de lagere school aan te melden op het seminarie in Hoorn. Om toch eens aan de strenge regels te ontsnappen had een aantal jongens de toiletruimte uitgekozen om een poosje binnen te blijven. Er ontstond in deze ruimte wat gestoei en gespat met water en plotseling gooide iemand de inhoud van een glas dat bij een kraan stond naar de net binnenkomende Nico. Helaas bevatte het drinkglas geen water maar het sterke ontsmettingsmiddel lysol, iets wat de jongen die het gooide uiteraard niet wist. De gevolgen waren ernstig! Nico’s gezicht was verbrand en hij was tijdelijk blind. Via de huid was de lysol ook in de bloedbaan terecht gekomen en daarna ook in zijn nieren, met bloedingen tot gevolg. De genezing nam een jaar in beslag, maar zijn nierfunctie was voorgoed beperkt. Hij liet zich er niet door uit het veld slaan. Ik heb dan wel geen sterk lichaam, maar wel een sterke wil was zijn devies. Na het seminarie werd in Haelen de studie voortgezet en na twee jaar succesvol afgerond, een studie die gelijk stond met het gymnasium. Op twintigjarige leeftijd ging hij vervolgens in Roosendaal filosofie studeren en deze studie werd na twee jaar ook succesvol afgerond. Ondertussen was het 1953 geworden, het jaar van de grote watersnoodramp. De jonge Nico kwam hier ook mee in aanraking, omdat de evacuees uit Zeeland onder andere ook in het missiehuis werden ondergebracht. Nico’s jeugd in Oudorp Nico Wester werd geboren in het vooroorlogse Oudorp in 1930 op Herenweg 43. Hij was de zesde in een gezin van zeven kinderen. Zijn vader, Ide Wester, was timmerman/ molenmaker die, met speciaal daarvoor bestemd zwaar hout, molens repareerde en hiermee vast werk had. Op studie Dat instituut stond bekend om zijn Spartaanse opvoedingsmethoden, die bedoeld waren om de leerlingen gehard te maken en ze zo voor te bereiden op een later leven in de tropen.Als er geen lessen waren dan moesten de jongens met zijn allen buiten wandelen in weer en wind (handen uit de zakken!). Pater Heins hield er als prefect een streng regime op na en zag er persoonlijk op toe dat gebeurde wat hij wilde. KRONIEK VAN OUDORP 2018»25 Nico Wester

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 25