Chris Houtman Kort en krachtig, op een andere wijze kun je de afwijzing niet typeren, maar toch zaten er in het voorstel van deze Sebastiaan Ronald Bakker een aantal elementen die zeer de moeite van het onderzoeken waard zouden zijn geweest. Een kasteel in de Oudorperpolder zou inderdaad een geweldige stimulans kunnen zijn voor het toerisme binnen de gemeente Alkmaar. En ook het argument van werkgelegenheid dat werd aangevoerd is geen onzin. Niet alleen het bouwen zou heel wat mensen aan het werk kunnen zetten, maar ook het exploiteren en onderhouden van het gebouw zou de nodige arbeidsplaatsen kunnen opleveren. Is het een gek idee om een middeleeuws kasteel te willen (her) bouwen? In het Franse plaatsje Treigny, in midden Frankrijk, in de landstreek de Bourgogne, vind je het kasteelproject van Guédelon. In 1997 begon het als het project van één gedreven man, de restaurator Michel Guyot. Toen hij het 15e eeuwse kasteel van Saint Fargeau bestudeerde, ontstond het plan om een ‘nieuwe’ Hoe sympathiek het voorstel ook was, het werd vrijwel meteen afgewezen. In de kantlijn staat in handschrift de volgende ambtelijke opmerking genoteerd: “Betrokkene afwijzen op de onmogelijkheid van uitvoering. a.v.k. opbergen.” Het plan werd in eerste instantie niet serieus genomen, maar toen de levensvatbaarheid langzaam duidelijk werd, kreeg het steun van de Franse overheid en de Europese Unie (in het kader van de werkgelegenheid). Na ruim twintig jaar bouwen is het kasteel nog lang niet af, maar heeft het zich wel ontwikkeld tot een project dat zichzelf zonder subsidies kan bedruipen, dat tientallen banen heeft opgeleverd, zowel in cultuurhistorische zin als op het vlak van ambachtelijk onderwijs. Het trekt jaarlijks tienduizenden bezoekers, waarbij het opvallend is hoeveel mensen er geregeld terugkeren om te zien hoe het met de vorderingen staat. Wat het bouwtempo betreft heeft het wel iets weg van de van de Sagrada Familia in Barcelona. En gelijk hebben middeleeuwse burcht te bouwen, maar wel door volledig gebruik maken van de oude bouwtechnieken. Behalve dat Guédelon een culturele toeristische bezienswaardigheid is geworden, is het vooral ook een sociaal project voor de regio. Talloze vrijwilligers vinden hier emplooi, er wordt vakonderwijs gegeven, beoefenaars van levende geschiedenis doen allerhande historische educatieve projecten. Hoe mooi zou het zijn als iets dergelijks ook met de Nieuwburg zou kunnen gebeuren? Ooit stond het kasteel er om die lastige Westfriezen eraan te herinneren dat de Hollanders de baas waren in deze streek, maar in cultuurhistorisch opzicht zou een Guédelon-achtige project in Oudorp een brug kunnen slaan tussen de stad Alkmaar en het Westfriese achterland. Tot slot: Voor wie zich een beeld zou willen vormen over hoe de Nieuwburg er vroeger uit heeft gezien: op YouTube is een geweldige 3D animatie te vinden van de hand van R. Cevat. Het is meer dan de moeite van het bekijken waard! ze, hoe langer je over de bouw doet, hoe meer mensen van dit experiment kunnen genieten. voor Oudorp waar ik woonachtig ben, wat nu bij Alkmaar hoort.” Drukte bij kasteel Guédelon 24 KRONIEK VAN OUDORP 2018 https://www.youtube. com/ watch?v=tTnD2z9qQp0 Chris Houtman, geboren in Den Haag en woonachtig in Alkmaar, begon na een afgebroken studie theologie zijn carrière in het Amsterdamse Theater De Engelenbak. Daarna was hij jarenlang werkzaam bij IDTV als eindredacteur, scenarioschrijver en programma-ontwikkelaar. Schrijven is zijn lust en leven en zijn eerste thriller “Akte van berouw” (december 2017) is al meteen genomineerd voor de Gouden Strop. Zijn tweede boek “Het negende gebod” verscheen op 11 mei jl. Zijn derde boek wordt verwacht. rond oktober van dit jaar. Kasteel Guédelon

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 24