In het Regionaal Archief van Alkmaar vind je nog iets over terug over de plannen, die - in cultuurhistorisch opzicht - een uitermate destructief In augustus 1971 kwam er een bestemmingsplan voor het gebied op tafel te liggen bij de toenmalige gemeente Oudorp. Men sprak hierin over de bouw van 1200 woningen en de aanleg van twee grote wegen, dwars door de Zeswielen heen. Al snel kwam de bevolking in verzet tegen deze plannen, hetgeen resulteerde in een drukbezochte protestbijeenkomst op 25 januari 1972. Toen er later ook nog eens bekend werd dat er op het terrein van de Nieuwburg een zwembad was voorzien, joeg men de historisch geïnteresseerde Oudorpers behoorlijk tegen zich in het harnas. Verontrust door de voorgenomen aanleg van een weg dwars over het kasteelterrein, wenden wij ons tot U met het dringende verzoek Uw invloed te willen aanwenden opdat met de aanwezigheid van dit historisch belangrijke object rekening wordt gehouden. Nu de situatie met een grote nauwkeurigheid bekend is kunnen de plannen wellicht zo gewijzigd worden dat deze fundamenten voor het nageslacht bewaard blijven. Je kunt het bijna niet geloven, maar men was werkelijk van plan de kasteelresten onder het asfalt te laten verdwijnen! Dankzij de oplettendheid van de archeologische commissie kon daar gelukkig een stokje voor worden gestoken, maar wat moest er dan wel gebeuren met de archeologische resten in de bodem? In het slot van de brief van Cordfunke wordt de aanzet tot een plan gegeven. De funderingen zijn in zeer goede karakter hadden Het begon al voordat het bestemmingsplan van 1971 werd gepresenteerd. Een mooi voorbeeld van een van de stukken in het archief is een brief van 21 december 1970, waarin de regionaal bekende historicus/archeoloog Dr. Ir. E.H.P. Cordfunke zich namens de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland richtte tot het College van B W van Alkmaar, nadat een proefonderzoek naar de ondergrondse resten van de Nieuwburg kort daarvoor was afgesloten. In zijn schrijven komt de volgende waarschuwing voor: 22 KRONIEK VAN OUDORP 2018 A Hoektoren van de Nieuwburg, opgraving 1970. wandelaars en tevreden rondrennende honden. Er is een halfpipe voor skaters, een voetbalveldje, veilig in de grond liggen de resten van twee middeleeuwse dwangburchten en het voormalige klooster van de Karmelieten, het wordt doorkruist door een van de oudste wegen van Nederland. En natuurlijk staan er vier oogstrelende molens. Het mag een wonder heten dat dit gebied, ondanks vele ruimtelijke ordeningsplannen uit het verleden, zo ‘ongerept’ is gebleven. Maar dat is in planologisch opzicht bepaald niet zonder slag of stoot gegaan. A E.H.P Cordfunke

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 22