Geschiedenis van de ruïne van kasteel de Nieuwburg schootsveld was dusdanig ingericht dat ze de eventuele vijanden die langs kwamen, met pijl en boog of In 1517 hadden ze bijna tweeëneenhalve eeuw het landschap van de Oudorperpolder gedomineerd: kasteel de Middelburg en de Nieuwburg. Ze dienden als stenen poortwachters langs de Munnikenweg, vernoemd naar het Karmelietenklooster dat daar stond. Deze kasseienweg, waarvan de aanleg in 1272 werd aangevangen door Floris de Vijfde, vormde een belangrijke verbinding tussen de stad Alkmaar en het immer opstandige en lastig te besturen Westfriese achterland. Samen met de Torenburg vormden de twee kastelen een verdedigingslinie die er niet om loog. Hun kruisboog dan wel frontaal of in de rug konden raken. De vestingen zelf hadden een muurdikte variërend van anderhalve tot tweeënhalve meter, dik genoeg om een belegering een tijdje te kunnen weerstaan. Maar in 1517 was het gedaan met de Middelburg en de Nieuwburg, nadat ze door Gelderse Friezen onder aanvoering van de beruchte Friese krijgsheer Grote Pier, in de brand waren gestoken. Wat er restte, waren twee zwartgeblakerde ruïnes. En wat er met deze restanten moest gebeuren is door de eeuwen heen onderwerp geweest van vele bestuurlijke discussies en acties. 18 KRONIEK VAN OUDORP 2018 A Overblyfzel van ’t Kasteel Nieuwburg by de stadt Alkmaar 1726. Collectie Provinciale Atlas - Prenten en Tekeningen, Noord-Hollands Archief inv.nr. NL-HlmNHA_359_001508 A Ruïne van kasteel Nieuwburg, met Alkmaar op de achtergrond. Teksttranscriptie: “N 27i ‘t Kasteel vroon aende oost sijde met de stad alkmaar int [ver]schiet meij 3. a 1718. twee graft hebbe daer int ront omgeloopen.” Collectie Provinciale Atlas - Prenten en Tekeningen, Noord-Hollands Archief inv.nr. NL-HlmNHA_359_001507_K 4 AualM

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 18