De Oudorpse leerfabriek 1920-1925 Veel industriële activiteiten heeft Oudorp tot de opening van de industrieterreinen Oudorp en Beverkoog niet gekend; maar om te stellen dat er helemaal niets is geweest, is ook weer te kort door de bocht. In de Kroniek van 2014 verscheen een artikel over de Oudorper kaasfabriek Noord-Holland IV en daarin werd vermeld dat, na de teloorgang van de kaasfabriek in 1920, een lederfabrikant er eigenaar van werd. Reden om daar nader graafwerk naar te verrichten. bedrijfsvoering tot 1 mei 1920 uitoefenden en toen de exploitatie van de gehele kaasmakerij stil legden. De voorganger van de leerfabriek In 1884 werd door het bestuur van de kaasfabriek (in oprichting) een stuk weiland gekocht op de hoek van de Breelaan en de Herenweg, net zuid oostelijk van de Halvemaansbrug. In datzelfde jaar nog werd gestart met de kaasmakerij. Dat kaas maken vond plaats in een gebouw dat was ontworpen op basis van de bekende Noord-Hollandse stolp ja inderdaad, een soort kaasstolp). In 1918 bleek de exploitatie niet langer rendabel en werd de hele boel verkocht aan de eigenaren van stoomzuivelfabriek Wilhelmina uit Bergen die de Pogingen tot oprichting van een leerfabriek Leerfabrikant G.A. Freitag was na de Eerste Wereldoorlog op zoek naar een plek om een leerlooierij te kunnen starten en hij had zijn oog laten vallen op een perceel aan de Munnikenweg om daar een inrichting tot het drogen, looien en bewaren van vellen op te richten. Het betrof het perceel ten oosten van korenmolen ’t Roode Hert, tussen de molen en de Munnikenweg in, juist ten zuiden van de monumentale boerderij uit 1895 waarin nu speeltuinvereniging OKB haar onderkomen heeft. Het verzoek daartoe werd op 6 december 1919 door de Oudorpse burgemeester G.W Bos en zijn wethouder J. Bleeker in een openbare A Links de kaasfabriek rechts de Halvemaansbrug met daarachter de Oudorper molen en café de Vriendschap. De boerderij van nu de OKB. Op het grasveld links was de fabriek eerst gepland. W ,,‘Vv A adastraal plan van de leerfabriek. Uittreksel uitj/et /(adastrale GeMefM/E (JoDO/tf.

Kroniek van Oudorp | 2018 | | pagina 13