Af 1 Lieve Kindrenziet de Dieren op deez'Print; Kent hunnen naam en aartals gij hen levend vindt. L\ t. Oudorp, de heer Andries Adriaan Van der Ley Druyvesteyn, die de inmiddels ook de overleden secretaris Cornelis Waiboer was opgevolgd, voorzag problemen met het benoemen van een nieuwe onderwijzer. Hij schreef aan de heer Heineken, die voogd was van de ambachtsheer: 'Ik zal met den Heer van Leeuwen, schoolopziener alhier, spreken over de voorloopige maatregelen ter voorziening en waarneming dezer betrekking, en ik geloof te mogen opmerken dat de vervulling dezer bediening waarschijnlijk wel zwarigheden zal kunnen opleveren, daar er denkelijk onder de sollicitanten ook wel van den Roomschen godsdienst zullen gevonden worden.' Voor hen die vasthielden aan de gereformeerde beginselen, kwam het er dus op aan alles in het werk te stellen het recht van de benoeming in eigen hand te houden en een gereformeerde onderwijzer aan te stellen. De katholieken hadden immers, via een mooi-sprekende pastoor, ook al beslag weten te leggen op de burgemeestersplaats van Oudorp. Benoeming Adrianus Bos Met alle ijver legde de heer van der Ley Druyvesteyn zich erop toe de heerlijke rechten van Oudorp te beschermen, waaronder het recht een school onderwijzer te mogen voordragen. De Gouverneur van de provincie schreef echter in een brief van 24 februari 1844, dat dit recht niet meer wordt erkend. Alleen door het plaatselijk bestuur kon, onder goedkeuring van de Gouverneur, de aanstelling geschieden. Hij verwees daarbij naar een besluit van Binnenlandse Zaken. Dus moest er iets op worden gevonden om te voorkomen, dat de keuze op iemand van de tegenpartij viel. Die weg werd gevonden. Zo blijkt uit een schrijven van de secretaris aan de heer Heineken, gedateerd 4 maart 1844: 'Ik kan UWed. in het vertrouwen den afloop der raadsvergadering van Donderdag mededeelen; vooral moet ik U echter zeggen, dat er bij eene vacature van schoolonderwijzer een vergelijkend examen plaats moet hebben, maar in zeer bijzondere gevallen hiervan toch dispensatie kan worden verleend. Daarom had ik aan den Burgemeester gezegd, dat indien de keus algemeen op één persoon viel, mij dan uit hoofde der onkosten die een vergelijkend examen zouden veroorzaken, de dispensatie konden vragen. Dit viel echter verkeerd uit daar de keuze van den Burgemeester op een rooms-katholiek viel. Zaterdag sprak ik den Burgemeester nog nader, met dat gevolg dat ik heden een briefje ontving waarin hij mij meldde, dat hij al de leden nader gesproken had en dat de stemmen nu eenparig waren gevallen op meester Bos, die van de gereformeerde godsdienst is, zoodat de dispensatie nu gevraagd zal worden en ik alle hoop heb, dat dit naar wensch zal uitvallen.' De Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland besloten overeenkomstig: zonder vergelijkend examen werd Adrianus Bos, afkomstig van de school aan de Omval, benoemd in Oudorp. Hieruit blijkt maar hoe men in het Oudorpse zijn kleine overwinninkjes bevocht op politiek-godsdienstig gebied en hoe met het groeien van de kerkelijke beweging een actie groeide tot wering van wat men 'het roomse gevaar' noemde. De schoolopziener was wel te spreken over schoolmeester Bos: 'De kinderen lezen met veel beter toon dan onder den vorigen meester'en 'allen zijn Wie zier het fthooa en moedig Paard, En roemt niec zijnen eedlen aart? DEKAT. DEHOND. DËBOK. KindrenJ 't Bokjen is uw vriend, Deukt, dat het dimmer klop verdient. HET PAARD. Het Schajjr, van vacht eoo zsgt en bol, Schenkt jaarlijks aan den mer.sch zijn Wol. De Kat, hoe minzaam zij ook ziet, Verdient uw vol vertrouwen niet, DE KOE. De Hond is, om zijn rrouvvên aart, Der kindren gunst eji liefde waard. HET SCHAAP. Dat elk de Koe' als nuttig prijz* Zij fchenkt ons boter, melk" en fpijs.' Schoolprent uit de 19de eeuw "SEScH 8 KRONIEK VAN OUDORP 2017 Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 8