De Vrouwenbond, in Oudorp In 1946 was Oudorp nog maar een klein dorp, met slechts een paar straten. Er woonden wel relatief veel grote gezinnen, die zo kort na de oorlog vaak gebrek aan kleding hadden, vooral voor de kinderen. Een viertal moeders, mevr. Stoop Stoop, mevr. Smit- Zuurbier, mevr. Kunst- Verduin en mevr. Meijering- Bos besloten daar in april 1946 iets aan te gaan doen en richtten een breiclubje op. Hemdjes, broekjes en kousen breien voor de kinderen van de arme gezinnen. Ik heb niet kunnen terugvinden waar ze de garens vandaan haalden, maar ik vermoed, dat ze daarvoor eerst oude kledingstukken weer 'uithaalden'Misschien kom ik daar nog wel eens achter. Naast breisels werden er ook nachthemdjes en pyjamaatjes genaaid voor kinderen die naar het ziekenhuis moesten, Het waren niet meer alleen Oudorpse vrouwen, ook de katholieke vrouwen uit St.Pancras sloten zich aan, waarvan enkelen later ook tot voorzitster zijn benoemd. Ook gingen ze tegen betaling kousen stoppen om de kas te vullen. Ergens in de annalen staat dat ze het streven van 500 paar dit jaar niet hadden gehaald en dat ook het breiwerk niet op tijd klaar zou zijn voor Sinterklaas, dus dat er nog even flink gewerkt moest worden. Het was wel een typisch Roomse club, met gebed en zang bij elke bijeenkomst en vaak nog rozenkrans bidden tot besluit. Ook ging men in de beginjaren regelmatig op bedevaart naar Heiloo. En natuurlijk had de club ook een geestelijk leider, de pastoor of de kapelaan, die dan ook de bijeenkomsten bijwoonde en opende met gebed. Een van de kapelaans kwam op een van de bijeenkomsten met de vraag of er dames wilden helpen met het schoonhouden van de kerk. De oude huishoudster was niet langer in staat dat werk erbij te doen. Toen werd er door een van de dames een rooster opgesteld wie er aan de beurt was en wat er die week gedaan moest worden. Het rooster is tot op heden nog steeds in gebruik! Inmiddels, het was toen al rond 1955, was het clubje al best een flinke club geworden met bijeenkomsten op de middag. De voorzitster was toen mevrouw Meyering. Er werden ook leuke dingen georganiseerd, zoals excursies naar bedrijven als Heineken, Sola, de Ringers chocoladefabriek en een schoenfabriek. Er werden kooklessen en demonstraties georganiseerd en uitjes voor de kinderen uit het dorp. Er werd zelfs een toneelclub door de toenmalige voorzitster opgericht: 'NA-NA' Nog Actief Na Arbeid! Dat gebeurde in het kader van het z.g. 'Eendagsbestuur', de slotavond van het seizoen. De club trad op voor eigen mensen maar ook voor anderen, zoals in de Oldeburgh. Alles deden ze zelf, de regie, het bouwen van het decor en de rekwisieten namen ze zelf van huis mee. Ook kwam er een zangkoortje van de grond, dat optrad op de clubmiddagen of avonden. Er werd nog steeds gebreid, maar nu voor de missie. Pater Nico Wester vroeg om hulp voor zijn parochie in JGGezellig op reis in 1957 met de dames: Hes, Stoop, Venneker, Bos, Zonneveld, van Veen, Rood, Verduin, van Etten, van der Gragt, van Baar, Beers, Bijpost, Blom, Meijering, Admiraal, Bont, Brammer en Rijser. 46 KRONIEK VAN OUDORP 2017

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 46