Ai het woongedeelte tot 1955 drie kamers telde. Middenvoor was een woonkamer met tegen de achterwand een schouw, rechts een kastenwand en links twee bedsteden waartussen een door kasten geflankeerde doorgang naar de kamer linksvoor. Laatstgenoemde kamer had achterin een bedstede en links daarvan twee kasten. Rechts van de achter de voordeur gelegen gang was een kleinere derde kamer met achterin een door kasten geflankeerde bedstede. Er zijn van het interieur van voor 1955 geen foto's, wel van de buitenzijde. In 1963 liet Piet Langedijk op het voorschild een dakkapel plaatsen, waarbij de bestaande getrapte spiegel kwam te vervallen. (Zie foto 1en 5) Het gezin Langedijk groeide tot zeven kinderen. Zoon Louis weet zich nog veel van de boerderij te herinneren. Er was een veestapel van zo'n 24 koeien en er werden ook kippen gehouden. Het eerste jaar hadden 18 koeien een bacteriële infectie opgelopen. Dit had vroeggeboortes tot gevolg, waardoor de kalveren niet levensvatbaar waren. De melkopbrengst was daardoor van een mindere kwaliteit. De opbrengst van de eieren compenseerde dit enigszins. Bij het bedrijf lag 30 hectare grond, waarvan 7 hectare aan de overkant van de Nieuwe Schermerweg. De eerste jaren werd 's zomers gemolken met een weidewagen, vergelijkbaar met onderstaande afbeelding. Hiermee ging je naar de koeien toe. Ongeveer in 1965 werd tegen de kapberg aan een zomerstal met vaste melkmachine gebouwd. Vermeldenswaard is dat stolp een eigen brongasinstallatie had en de zwarte ton die in het zicht stond werd de brongasketel genoemd. Door woningbouw agrarische functie verloren Piet Langedijk heeft hier tot 1970 geboerd. De woningbouwplannen van Oudorp waren toen zodanig gevorderd, dat de boerderij haar land verloor. Piet Langedijk boerde verder in de Schermer in de boerderij juist voor Wittenburg aan de Noordervaart 103, maar kwam na zijn pensionering terug in Oudorp in een chaletwoning aan de Saturnusstraat, waar zijn vrouw nog steeds woonachtig is. De boerderij in de Schermer wordt nog steeds gerund door zoon Pim en twee andere zoons wonen ook in Oudorp. Ook zijn vaste maat Ruurd Cnossen, die op de boerderij in Oudorp veel hand en spandiensten verrichtte, bleef in Oudorp wonen. Zijn zoon Harm woont nog steeds in het ouderlijk huis aan de Kerklaan. Bij de boerderij aan Westerstraat stonden op het erf ook nog een jongveestal (gesloopt), een vijzelberg (in verbouwde vorm nog aanwezig) en een stolpschuur, die na een brand door De Nijs is herbouwd en thans een woonstolp is, die al jaren door de familie Stokman wordt bewoond. Renovatie tot luxe woonstolp Blijkbaar had de eigenaar van de Bouwtekening met indeling van de oorspronkelijke boerderij met aan de Y rechterzijde de koegang boerderij de stolp en landerijen verkocht aan de gemeente, want in 1972 kocht Cees de Nijs de stolp van de gemeente. Het was het laatste jaar van de zelfstandige gemeente Oudorp. De leegstaande boerderij was beklad met de leuze Leve vrij Oudorp'. De verkoop van de stolp leidde tot een heuse dorpsrel. De Nijs zou de stolp, die toen een paar jaar leeg had gestaan en behoorlijk in verval was geraakt, kopen van de gemeente voor 70.000 gulden. Tegelijkertijd werd het voorstel JU Uitsnede uit kaart 1877, 1 Oudorper landpad. 2 Eerste bruggetje van het landpad. 3 De stolp 4. De Kapschuur. JU De Westerstraat eindigde hier nog bij het Landpad naar Oudorp; foto vermoedelijk uit dertiger jaren. De boerderij heeft hier nog een pannenschild op het dak. KRONIEK VAN OUDORP 2017*43 Historisch itmg V storisch 1

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 43