De Stolp op Westerstraat 2 J# Elk jaar behandelen we een stolp in Oudorp in de Kroniek. Dit jaar is de beurt aan de stolp aan de Westerstraat 2. De stolp is onderdeel van de fraaie entree van Oudorp vanaf de Nieuwe Schermerweg. Een entree die overigens pas net voor de Tweede Wereldoorlog gereed kwam, toen de Nieuwe Schermerweg werd aangelegd en de Westerstraat werd verlengd naar deze toen nieuwe autoroute naar Alkmaar. De stolp vormde eeuwen- lang de meest zuidelijke bebouwing van Oudorp, gelegen aan een doodlopende weg die overging in een landpad naar het Oudorperdijkje in Alkmaar. De stolpboerderij dateert uit 1859 en behoort tot het Noord Hollandse type, dus met darsdeuren aan de achterzijde. Dit is ook op de strandwal logisch, gelet op de ligging van de weilanden die bij de boerderij behoorde. De stolp heeft naar achteren een uitgebouwde voormalige koestal (de staart). Op de plattegrond van de oude situatie is dit nog te zien. Mogelijk is het vierkant ouder. Er heeft daarvoor in ieder geval ook bebouwing gestaan. In het veldnamenonderzoek van de stichting COOG, gebaseerd op een kadastrale registratie uit 1832, wordt melding gemaakt van een huis met erf van de weduwe van Simon Bloodhoofd, boerin te Oudorp. Boer Langedijk in de Pauliene-hoeve De boerderij is vermoedelijk gebouwd in opdracht van W. Buren. De familie Buren had ook de rentenierswoning achter de stolp laten bouwen (zie Kroniek Oudorp 2015). De familie Buren heeft de stolp lang in bezit gehad en er decennia lang geboerd tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Het eigendom schijnt eerder overgegaan te zijn, naar horen zeggen vergokt, onder het genot van een borrel in café 'Het Paardshoofd' aan de Dijk in Alkmaar. In 1955 liet de toenmalige eigenaar de N.V Verenigd Bezit van Waarden te Bentveld het woongedeelte verbouwen en vergroten, en de rechterzijgevel vernieuwen. De uitvoering lag bij aannemer B.P van Kooten. De boerderij heette toen de Pauliene- hoeve en werd vanaf 1954 verhuurd aan Piet Langedijk. Uit de bouwtekening bij de vergunningaanvraag blijkt dat y^ Stolp aan de Westerstraat. Rechts is het bruggetje zichtbaar van het begin van het Landpad naar Alkmaar, (foto van voor 1940 toen de Westerstraat is verlengd naar de nieuwe Schermerweg) Kadastrale kaart uit 1821 waarop de kavel 173 de huidige locatie is van de Stolp Westerstraat 2. Daarop is te zien dat de boerderij die hier voor 1859 stond meer naar achteren gesitueerd was. De kapberg (de huidige kleine stolp staat wel op de huidige locatie. Die stolp was dus ouder. Ook is het bruggetje naar het landpad goed zichtbaar. 42 KRONIEK VAN OUDORP 2017 ^Gevelsteen uit 1859 ter herinnering aan eerste steenlegging

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 42