Ai door de Carmelietenstraat, aan de westzijde door de Molentocht en aan de noordzijde door de kerk en de begraafplaats. De leibomen en druiven tegen de kerkmuur en de bloemperken zijn van recente datum. De gewijzigde voortuin en het verbouwde lijkenhuisje rechtsachter in de achtertuin zijn voor de bescherming van ondergeschikt belang. nieuwe altaar is gemaakt uit delen van de voormalige communiebanken. Het originele hoofdaltaar staat nu op de plaats van het vroegere Maria- altaar. De kuip van de vroegere preekstoel is nu in gebruik als "ambo" (spreekgestoelte). Het onderste deel staat ongebruikt achter in de zuidelijke zijbeuk van de kerk. De kruiswegstaties zijn geschilderd, door Alexander Klazener op zinken platen, net als de kruiswegstaties in de St.Laurentiuskerk op het Verdronkenoord in Alkmaar. De voorstellingen zijn geflankeerd door profeten en/of heiligen uit het Oude Testament. Een zeer uitvoerige beschrijving van alle onderdelen van het gebouw te uitgebreid voor publicatie in de Kroniek (of het Drieluik), is eventueel beschikbaar voor geïnteresseerden. De pastorie is door een later toegevoegde (niet monumentale) tussenbouw verbonden met de kerk. De pastorie De buitenmuur is, net als het kerkgebouw, uitgevoerd in roodgele machinale baksteen, met de omgaande plint met hardstenen bovenrand. De gewijzigde vensters hebben hardstenen lek- dorpels en net als de moderne voor- en achterdeur, segmentbogen. De kozijnen van deuren en vensters zijn nog oorspronkelijk. Het interieur is nog gedeeltelijk oorspronkelijk en bevat onder meer paneeldeuren, voorzien van een rijke geprofileerde omlijsting, een plafond van moer- en kinderbalken in de twee kamers en suite links van de benedengang, een plafond van houten balken waartussen gemetselde troggewelfjes in de onderkelderde keuken rechtsachter, tegen de noordmuur van dit vertrek 2 De pastorietuin is ruim 0,5 hectare groot, waarvan de ca. 87 meter diepe en 50 meter brede achtertuin zich achteraan naar rechts verbreed. Er is een groot niervormig gazon,omgeven door slingerpaden en aan de zuidzijde begrensd door een brede strook waarin verschillende soorten loofbomen en struikgewas. Het gazon wordt in tweeën gedeeld door een gebogen pad, dat vanaf het Stroomerlaantje toegang geeft tot de pastorietuin. In de achtertuin staan een aantal solitairbomen, waaronder een oude notenboom, direct achter de pastorie en halverwege rechts een grote groene beuk, die gezien de stamomtrek van ca.4,5 meter en ongeveer 150 jaar oud moet zijn en vermoedelijk dateert van voor de aanleg van de huidige tuin. In het gedeelte achter de pastorie bevinden zich diverse hoogstamfruitbomen, waaronder appel- en perenbomen. Van de mispel die hier stond resteert alleen de stronk. Achteraan wordt de tuin begrensd door een strook met struikgewas en diverse bomen, waaronder een oude paardenkastanje Ten noorden van de pastorietuin originele koperen kranen, in de kelder een vloer en een lambrisering van rode geglazuurde plavuizen en een plafond van ijzeren balken waartussen gepleisterde troggewelfjes. Naast de dwarsgang naar de sacristie een bordestrap met een dooreen bol bekroonde hoofdbaluster en een leuning bestaande uit handlijst op spijlen met afgebiljoende (afgeschuinde) hoeken en op halve hoogte een doorboord cirkelmotief. Op de zolder (waar het rijkgesneden klankbord van de gedemonteerde preekstoel ligt opgeslagen) zijn naderhand diverse kamers gemaakt. De zolder heeft een gepleisterde borstwering en een beschoten sporenkap. Pastorietuin De in Engelse stijl aangelegde tuin dateert vermoedelijk van kort na de bouw van kerk en pastorie in 1879 1880. Aan de zuidzijde begrensd y^Het Stroomerlaantje met de toegangshekken en rechts het kerkenbos Stroomerlaantje met links de oude muur KRONIEK VAN OUDORP 2017^39 chting V listorisch i

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 39