Af De Oudorpse St. Laurentiusparochie is rijk aan monumenten. Alles wat je ziet rond de kerk is een monument: de pastorie, de tuin, het kerkgebouw zelf en alles er om heen. Het geheel bestaat uit 13 rijksmonumenten, die een voor een worden beschreven. Het complex heeft tevens stedenbouwkundige waarde, vanwege de prominente ligging in de dorpskern. Het kerkgebouw verving de schuilkerk uit 1736, die achterin de huidige pastorietuin stond. Van de fundering zijn delen nu nog te vinden onder het grasveld en wellicht ook van het kerkhof van toen. De tussen 1841 en 1871, door de Rotterdamse architect EJ.Margry gebouwde, aan St.Laurentius gewijde kerk en pastorie zijn in neogotische stijl ontworpen, evenals het priestergraf. Het kerkgebouw De kerk is een driebeukige pseudobasiliek met een halfingebouwde fronttoren, gericht op het westen, waardoor de ingang niet aan de straatzijde is gelegen. Het schip heeft een leigedekt zadeldak. De buitenmuur is van roodgele machinale baksteen waalformaat, in kruisverband met snijvoeg. De toren heeft een hoge, ingesnoerde achtkantige spits met leien gedekt en bovenop een smeedijzeren kruis met een vergulde haan. De beide zijgevels hebben een biechtstoeluitbouw, met kleine spitsboogvensters. Het koor wordt geleed door steunberen met 2 versnijdingen. In de 3 traveeën van de koorsluiting is een hoog spitsboogvenster aangebracht met gebrandschilderd glas met voorstellingen van de Heiligen Dionysius, Laurentius en Pancratius, de patroonheiligen van de parochies Heerhugowaard, Oudorp en St. Pancras. Het middelste raam is uit de tijd van de bouw van de kerk, de andere twee zijn van rond 1910. Het De Laurentiuskerk met rechts de pastorie achter de monumentale beuk. sSSth" 38 KRONIEK VAN OUDORP 2017 Oudorp De pastorietuin met de eeuwenoude beuk.

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 38