Kruisweg Laurentiuskerk Oudorp iï ISAI.AS jtiWeCHAS iSTA-Tiegesvsyvorot Ten oooo veRooHoeeLP Eerste statie: "Jesus wordt ter dood veroordeeld". Getuigen uit het Oude Testament Toen ik de 14 schilderingen die in de Laurentiuskerk van Oudorp de kruisweg vormen voor het eerst zag, vond ik de zijpanelen, waarop figuren uit het Oude Testament zijn afgebeeld met een banderol waarop een schrifttekst staat afgebeeld, het meest opmerkelijk. Afbeeldingen uit het Oude Testament zijn sowieso zeldzamer in onze kerken dan heiligenbeelden en afbeeldingen uit het Nieuwe Testament, maar ik was ook nieuwsgierig naar de teksten op de banderollen. De tekst is geschreven in het Latijn. Lange woorden staan vaak afgekort wegens plaatsgebrek. Zo staat bijvoorbeeld op de banderol van het linker paneel van de eerste statie, waarop de profeet Jesaja staat afgebeeld: Sicut ovis ad occisionem duc et quasi agnus cor tond se obmut et non ape os suum (Is 53,7). Voluit luidt de tekst van de profeet: Sicut ovis ad occisionem ducetur, et quasi agnus coram tondente se obmutescet et non aperiet os suum. Vertaald wordt dat: Als een lam, naar de slachtbank geleid, als een schaap, dat verstomt voor zijn scheerders, deed hij zijn mond niet open. (Jesaja 53, 7) Op het rechter paneel staat Jeremia afgebeeld met de tekst: O vos omnes, qui transitis per viam, attendite, et videte: si est dolor similis sicut dolor meus? (Klaagliederen 1,12). Vertaald: Wee, gij allen, die mij voorbijgaat, schouwt rond en ziet toe of er een smart is gelijk aan de smart die mij overstelpt? Dat zijn toch duidelijke verwijzingen naar de afbeelding op het middentafereel van de eerste statie: "Jesus wordt ter dood veroordeeld". De staties 7 en 8 hangen aan weerszijden van de ingang van de kerk zonder zijpanelen. Daarover straks meer. De schilder Lange tijd was mij onduidelijk welke kunstenaar de veertien kruiswegstaties in de Laurentiuskerk in Oudorp heeft geschilderd. In het archief van deze kerk bevindt zich een beschrijving van de kerkschatten. Over de veertien staties staat het volgende te lezen: VEERTIEN SCHILDERIJEN (in het schip van de kerk) 100 x 455 cm; olieverf op metaal; atelier EJ. Margry en J.M. Snickers, Rotterdam; XIXd-XXa. De staties worden aan iedere zijde vergezeld van een profeet, onder aediculum gezeten in landschap, met banderol. De afbeeldingen gescheiden door geschilderde sierzuilen. De hoofdvoorstellingen naturalistisch, in illustratie-stijl, met achtergrond, A Jesaja maar verder donker veld. Meerfigurig. Bijzonderheden: inventarisator schrijft toe aan Margry en Snickers. Foto nrs. 3.254.3 en 4 In bovenstaande beschrijving is het vraagteken veelzeggend en daagde mij uit om verder te zoeken. Immers, misschien had de inventarisator het aan het verkeerde eind, hoewel te begrijpen is dat hij Margry noemt. Evert Margry was namelijk de architect die de kerk ontwierp en liet bouwen. De eerste steen werd gelegd op 3 juli 1879, op 12 september 1880 werd de kerk in gebruik genomen. Omdat mijn nieuwsgierigheid was gewekt, ben ik op internet gaan zoeken. Daar vond ik een boekje van 12 bladzijden, geschreven door G. van Kleef, uitgegeven in september 2014, ter gelegenheid van de openingshandeling van de fondsenwerving voor terugplaatsing en restauratie van het orgel onder de titel: DE SCHILDER ALEXANDER KLAZENER EN DE SINT LAURENTIUSKERK TE ALKMAAR Op blz. 6 las ik dat hij, behalve de kruisweg in deze Alkmaarse kerk, ook de kruisweg in de Laurentiuskerk te Oudorp heeft geschilderd: Alexander Klasener, een Duits schilder die leefde van 1826 (geboren in Pruisen) tot 1912 (gestorven in Alkmaar), heeft de veertien kruiswegstaties van de Laurentiuskerk te Oudorp geschilderd op metalen panelen. Hij heeft gewerkt in het atelier Cuypers- Stolzenberg te Roermond. In 1866 vestigde hij zich echter als zelfstandig schilder in Alkmaar en ging wonen op Kennemerpark 32. In dat jaar schilderde hij de kruiswegstaties ISAIA8 lichting 36 KRONIEK VAN OUDORP 2017

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 36