Ai Een dankbaar publiek applaudiseerde voor de winnaars en de andere coureurs. De vrijwillige brandweer loste een paar kleine incidenten op, terwijl een korps van vijfentwintig man politie zorgde voor een goede afzetting en een veilig verloop van 't verkeer. IJscross De Eerste Nederlandse Auto Cross Organisatie kwam steeds weer met nieuwe ideeën om zoveel mogelijk publiek naar de autocrosswedstrijd in Oudorp te krijgen. Zo ook op zondag 24 februari 1963. In de langdurige en strenge winter van '62-'63 was de ijsbaan van de gebroeders Ackermann in het Ooievaarsnest het middelpunt van de belangstelling. De ijsbaan die de hele winter al door een schaatsende menigte zo goed als kapot gereden was, zou in zijn laatste uren misbruikt worden door slippende crosswagens. 'Primeur voor Nederland' kopte de Alkmaarsche Courant. Inderdaad, zo'n ijscross was ook nog nooit in Nederland vertoond en zette dus Oudorp wederom op de kaart. De verwachting was dat een groot aantal belangstellenden naar Oudorp af zou reizen. B. en W. wilde zich daarom terdege beraden en eiste dan ook dat de veiligheid voor het publiek gewaarborgd zou zijn en de deelnemers verantwoord konden rijden. Dus werden er onder toeziend oog van Burgemeester J.H. Kok en de politie een aantal proefronden gereden. De veiligheidseisen waren in een contract met de gemeente vastgelegd. Tevens werd het wedstrijd reglement aan de ijsvloer aangepast. Zo mochten er geen sneeuwkettingen of andere ijzeren delen aan de wielen worden bevestigd om de grip op het ijs te verhogen. Ook hadden strobalen op het ijs geen zin en moest dus het publiek afgeschermd worden door sneeuwwallen. Sneeuw lag er genoeg, dus moesten de organisatoren nog voor zondag aan de slag om de bergen sneeuw op de goede plek te krijgen. Vijftien deelnemers hadden zich aangemeld; die wilden hun crosswagens maar al te graag uit de winterslaap halen. De eerste ijsautocross heeft helaas niet de sensatie gebracht die men ervan verwachtte. Ook het aantal belangstellenden bleef ver beneden verwachting. De coureurs die het kalm aan deden hadden de beste kansen om in de eindstrijd te geraken. Rijtechniek speelde op het gladde ijs een belangrijke rol en wie een ander de sneeuwwal op probeerde te drukken, werd zelf de dupe van een rare glijpartij. De baan was te breed en te kort en degene die op snelheid de bocht probeerde te nemen, ging een slag in de rondte. Het bleek dat ook het publiek niet kreeg wat men had verwacht. Bovendien is staan op sneeuw en ijs in de strenge vorst geen plezierige bezigheid en warm van een mooi spektakel werd men evenmin. Door velen werd daarom voortijdig de warmte van de kachel weer opgezocht. Om het overgebleven publiek nog iets aantrekkelijks te geven werd een afvalrace gehouden. Hierbij deed men wel zijn best om er nog iets van te maken, maar dit kon de middag niet meer goedmaken. Oudorper Jan Koopman mocht deze middag in Café Meereboer, uit handen van Burgemeester Kok, de eerste prijs in ontvangst nemen. Hier bleek dat de organisatoren uitermate tevreden waren over het verloop van het evenement. De ervaring hierbij opgedaan zal zeker ten goede komen bij een herhaling, aldus de voorzitter, de heer Louwers. Hij dankte het gemeentebestuur, de politie, de brandweer en de EHBO voor hun medewerking. In Oudorp werd in de jaren daarop geen autocross meer gehouden, maar in vele plaatsen hield deze nog lang stand. In augustus 1969 werd de laatste cross gehouden, in Egmond aan de Hoef. Egmond-Binnen gelastte in eerste instantie een cross af in 1970, naar aanleiding van gewonden in Callantsoog. Later ging de wedstrijd toch nog door, na overleg met B. en W. over de veiligheidsmaatregelen. In Noord-Holland worden op diverse plaatsen nog steeds autocrosswedstrijden gehouden. Onder andere in Wervershoof werd dit jaar al voor de vierenveertigste keer een autocross verreden. Maar de autocross-victorie begon in Oudorp! Joop Duinmeijer p Op het ijs niet zo spectaculair sSSth" 34 KRONIEK VAN OUDORP 2017 Oudorp Bron: Regionaal archief Alkmaar, Alkmaarsche courant, Noordhollands Dagblad. Foto's Ton Smit 6-7, Peter Plevier 12, fam. Groot Westerblokker 15,16,17.

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 34